Alpinistične novice 36/1998

Nova smer v Rušici

Domen Komac (AO Matica) in Tomaž Jakofčič (Akademski AO) sta v JV steni Rušice pre­plezala novo zelo zahtevno smer, ki sta jo poimenovala Z ognjem in mečem. Spodnjemu delu smeri, ki prekorači strehe v skrajnem le­vem delu pregrade, sledi izrazita razčlemba v črni steni, levo od smeri Črna kitara. Plezalca sta v prvem poskusu v devetih urah preplezala pet raztežajev. V glav­nem sta plezala prosto, le pri na­meščanju varovanja sta si poma­gala s krempeljci in specialnimi klini. Nekaj dni kasneje sta se ponovno podala v steno in pro­sto zmogla vse raztežaje, za po­vrh pa dodala še dva nova do roba stene. Ocene po raztežajih so VII+, VI+, VIII-, VII, VII+, VI-, VII+. Vsa stojišča, razen pr­vega, so opremljena s svedrovci, tako da je povratek možen s spustom čez smer, vendar pa je za to potrebna dvojna vrv. Poleg šti­rih svedrovcev sta prva plezalca v smeri pustila še pet klinov. Ponavljalcem priporočata štiri kamničane, dva debela in en profilni klin, nekaj metuljev in zatičev. Po mnenju avtorjev gre za eno lepših smeri pri nas, saj ves čas poteka po prvovrstni skali, odlikujejo pa jo tudi izjemno lepi prehodi. Ve­lja pa opozorilo, da je smer precej resna, poleg smeri Čingulmaki, ki sta jo leta 1994 preplezala Kajzelj in Jakofčič, je to najtežja smer v steni, saj so obvezna mesta težka do VII+.

Vzponi Kranjčanov
Urban Ažman in Grega Roz­man (oba AO Kranj) sta plezala v Val di Melu. Najprej sta v vzho­dni steni Monte Qualida preple­zala 500 metrov visoko smer Magic Line (VII+, A1), nekaj dni kasneje pa sta vstopila še v kla­sično
Il paradiso puo attendere (VII, A3, 600 m). Razen dobrih stojišč je smer skoraj popolnoma neopremljena. Prvi dan sta pre­plezala vse najtežje raztežaje in bivakirala na gredini, naslednji dan sta imela precej smole z vremenom, saj ju je dež že po enem raztežaju prisilil k umiku.
Po vrnitvi je Rozman z Igorjem Mlinarjem v Široki peči ponovil Čihulovo, Ažman pa je z Radovljičanom Jako Kunšičem v tri­glavski Steni preplezal Helbo in v Travniku Debeljakovo varianto Aschenbrennerja.
Dejavni so bili tudi ostali člani AO Kranj. Naveza Čadež – Kecman je ponovila Helbo s Čopom (VI, AO/V), Aljoša Brlogar in Žiga Šter sta se dvakrat podala v steno Šit, kjer sta preplezala Zajedo Šit in JLA. Meta Boncelj in Alenka Jerala sta v Veliki Cini ponovili smer Comici-Dimai (VI-, A0).

Maja Čonč

Šola za nepalske gorske vodnike
Na povabilo nepalske planin­ske zveze PZS tudi letos poši­lja svoje inštruktorje na tečaj, ki bo septembra in oktobra v po­gorju Langtang. Vodil ga bo Ro­man Robas ob pomoči Borisa Strmška in Matjaža Ferjančiča ter zdravnice dr. Ande Perdan, sode­lovalo pa bo tudi nekaj nepalskih inštruktorjev. Po poldrugem me­secu bo tako 30 novih nepalskih vodnikov usposobljenih za varno vodenje turistov in planincev po nepalski Himalaji.

Tone Škarja

Čez Gogno
V Dolomitih v južni steni Marmolade sta Igor Ravnikar in Pri­mož Kunaver preplezala smer Gogna, dolgo 800 m, (VI, A1).

Zahodne Julijske Alpe
Pri založbi Sidarta je izšel pla­ninski vodnik Andreja Mašere Zahodne Julijske Alpe. Risbe je prispeval Danilo Cedilnik-Den, pregledni zemljevid je delo Tadeja Maligoja, barvne fotogra­fije pa je prispevalo enajst avtor­jev. Mašera je opisal 50 izbranih tur različne dolžine in težavnosti. Ocena Tineta Miheliča v spremni besedi: »Napisal jo je pravi mož, ki je obenem dober poznavalec in velik ljubitelj teh gora.«

Franci Savenc

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja