Začetniški tečaj v Vratih
32 tečajnikov iz številnih, predvsem manjših AO ter AS ter povprečno 14 inštruktorjev ali GV je bilo od 17. do 27. na republiškem začetniškem tečaju v Vratih. Zbrali so se že v četrtek, v petek pa je bila na sporedu tura pod Steno. Naslednji dan so imeli zaradi dežja, predavanja, v nedeljo pa so bili zopet na terenu: Dolkova špica, Stenar, Triglav in Cmir. Stane Belak je v navezi s Trontljem (AO Matica) ter Mojco Blažej (obalno PD) preplezal novo smer v Nad Kuhinja špici. Nadaljevali, so z vajami na skalah v dolini, v torek so bili na Bivaku II, v sredo pa so imeli orientacijski pohod. V četrtek je bil zopet dež, na programu pa predavanja, v petek zopet ture in v soboto po turah zaključek s tabornim ognjem, ki so ga pripravili tovariši iz Srbije, ki so prav tako zaključevali tečaj. Nekaj pred tem je bil v Vratih tudi tečaj hrvatskih alpinistov z rekordno udeležbo začetnikov, žal pa je vodstvu tečaja – tabora močno primanjkovalo inštruktorjev.
Vesti iz Celja
AO Celje je v Vratih organiziral kratek alpinistični tabor, ki je bil namenjen predvsem spoznavanju mladih s Steno. V soboto 19. t. m. je bilo slabo vreme, zato so uvodne vzpone opravili šele v nedeljo, dopolnili pa so jih še v ponedeljek. Od težjih ponovitev naj omenimo: Tržaško (Vodišek – Šah), Wisiakovo (Čanžek – Bergant), Bohinjsko (Jošt – Lesjak), Čopov steber (Jošt – Vodišek) itd. 26 vzponov v dveh dneh.
V soboto, 26. t. m., so bili člani AO Celje zopet na Okrešlju, kjer so predvsem pomagali pri spravilu gradbenega materiala, nekaj pa jih je tudi plezalo v Štajerski in Mali Rinki ter Turski gori.
Ledeniški tečaj
Strokovna komisija za alpinizem pri TKS Ravne je od 19. do 22. t. m. organizirala tečaj ledne tehnike, ki so se ga udeležili člani AO Črna (3), AS Mežica (3), AS Prevalje (3) in AO Ravne (9), vodil pa ga je Stanko Londrant. Prvi dan so le vadili na Pasterci, ostala dva pa so plezali in skupno opravili 32 vzponov (Meteletzki, Jochanesberg, Fuscherkarkopf, S stena in Pallavicini), čeprav vremenske razmere niso bile najboljše. Pallavicinijev žleb so preplezali: Kolar – Pušnik, Drofelnik – Robnik ter Mihev – Verbole.
Vzhodna stena Sass Maor
V sredo, 20. t. m., sta Tržičana Janez Lončar in Dušan Srečnik v osmih urah ponovila znano smer Solleder – Kummer v vzhodni steni Sass Maor. Stena je visoka okoli 1000 metrov, od tega je 24 vrvnih dolžin (okoli 600 m) skrajno težke (VI) plezarije. Smer pa je edinstvena, polna izpostavljenih prečnic in drugih delikatnih prehodov. Sass Maor je v skupini Pala, nad San Martinom.
Smer Humar – Škarja
Metod Humar in Tone Škarja, oba člana AO Kamnik, sta v nedeljo preplezala novo smer v zahodni steni Brane. Nova smer poteka med Bosovo in Kotliči, torej v predelu, kjer doslej sploh še ni bilo plezano, ocenila pa sta jo s V+/IV+, A2. Stena je tod visoka okoli 750 m, težav pa je nekako 250 m. Malo pod vrhom sta morala plezalca bivakirati, saj sta skupno plezala 14 ur.
Zopet južna stena Ingolfjelda
Kakor poroča Dolfl Rotovnik z Grenlanda, je letos okoli Angmagsalik kar deset alpinističnih odprav, vreme pa imajo naravnost odlično. Neka angleška odprava poskuša preplezati južno steno Ingolfjelda, na katerega je prva prišla hrvatska odprava, prvih 600 m stene pa je preplezala mešano dansko-angleška odprava pod vodstvom Rotovnika.
Varianta na Čopa
V torek 22. t. m., sta Janez Dolžan (AO Mojstrana) in Marjan Manfreda (AO Matica) v šestih urah preplezala varianto (226 b) Dular – Jeglič – Kunaver s Čopovim stebrom. Smer je imela doslej malo ponovitev, znane so le še dve – prvo so opravili Jaka Kastelic, Tone Sazonov, Franc Šušteršič in Franci Štupnik med pripravami na zimski vzpon, drugo pa Belak – Kunaver – Sazonov med zimskim vzponom prek Čopovega stebra.
Dvakrat »Ljubljanska«
Ljubljanska smer v Triglavu je zopet doživela dve ponovitvi. Najprej sta jo ponovila Ludvik Fric in Maks Trop in sicer 20. in 21. t. m., v nedeljo pa še Zoran Bešlin in Danilo Cedilnik. Vsi štirje so člani AO Matica.
Nad Tamarjem
V soboto, 19. t. m., je Nejc Zaplotnik sam preplezal smer »Nad Slatnicami) v Zadnji Mojstrovki, dan za tem pa sta z Nandetom Kernom (oba člana AO Kranj) ponovila še »Zajedo« v Travniku, ki še vedno spada med redko ponavljane smeri.
Spličani na Nošaku
V soboto se je v Split z vozili vrnilo še preostalih devet članov alpinistične odprave, ki so jo organizirali ob 50-letnici PD »Mosor«. S tem se je končalo skoraj poltretji mesec dolgo potovanje enajsterice pod vodstvom Maroeviča, zakaj Stipe Božič in Boris Siriščevič sta se vrnila domov že 17. t. m. in sicer z letalom, ker je Siriščevič dobil med sestopom z vrha ozebline na nogi.
Odprava je imela prvotno v načrtu Tirich West, enega od vrhov najvišje gore v Hindukušu. Toda Pakistanci so jim v zadnjem trenutku odrekli dovoljenje in morali so nazaj v Afganistan ter se zadovoljiti z rezervnim ciljem, 7492 metrov visokim Nošakom. Vse to jih je seveda dokaj zamudilo in s postavljanjem taborov so pričeli nekoliko kasneje, kot so računali. Prvi tabor so postavili na višini 4800 metrov, drugega na 6000 metrov in tretjega na 6800 metrov. Iz tega tabora je 29. junija krenila četverica: Boris Siriščevič, Stipe Božič, Goran Gabrič in Josip Ganza na zaključek vzpona. Toda komaj 200 metrov pod vrhom so morali bivakirati in to pri -20 stopinj Celzija, pa še brez šotorov in spalnih vreč. Naslednjega dne sta bila za nadaljevanje razpoložena le še dva – Božič in Siriščevič. Brez večjih težav sta v štirih urah v lepem vremenu dosegla vrh in hitro sestopila v T 3. Tu sta v družbi s tovariši prespala in 1. julija so vsi sestopili v bazo. In šele tu je zdravnik odprave dr. Vedran Deletis ugotovil pri Siriščeviču možne ozebline na levi nogi, zaradi česar so se odločili za takojšen transport z letalom v Split.
Odprava »Hindukuš 75« je bila že druga, ki so jo v zadnjih letih organizirali splitski alpinisti (prvo so pripravili leta 1973 na Spitzberge), ki sodijo med najbolj aktivne na Hrvatskem. Z vzponom na 7492 metrov visoki Nošak pa so »premaknili« tudi hrvatsko višinsko mejo, ki je bila še od vzpona Tiborja Sekelja na Akoncaguo ves čas pod sedmimi tisočaki.
Ledena varianta
Milena Ekar, Robert Gabršček, Luka Karničar in Vojko Mikec (vsi AO Kranj) so v nedeljo (20.7.1975) preplezali prvenstveno varianto Kašutove smeri po Grintovčevem stebru. Višina smeri je 330 m (varianta 120), ocena pa V+, večinoma IV. Varianta poteka desno od originalne.
Povratek iz Peruja
Vodja jugoslovanske alpinistične odprave v Cordillero Blanco Sandi Blažina je po telexu sporočil, da so se 24. t. m. vrnili v Limo, potem ko so v gorah opravili dva vzpona, na Chopicalqui (6400 m) in Pisco (5780 m). Začetega vzpona na najvišji vrh Peruja Huascaran niso nadaljevali zaradi prevelikih objektivnih nevarnosti.
Odprava se bo v domovino vrnila v petek, 1. avgusta in sicer z letalom JAT, ki pride na letališče Brnik ob 22.35.