Alpinistične novice 30/1978

Levi stolp Rjavine
Markantni levi stolp v Rjavini, levo od Direktne smeri, nad značilno rumeno steno, je preplezan. V soboto sta Stane Belak in Marjan Manfreda (oba Matica) preplezala spod­nji del in izstopila po gredini v sedlo do Luknje peči, nato pa se spustila do pod stene ter prespala pri avtu. V ne­deljo pa sta nadaljevala – vstopila sta po spodnjih poli­cah in kar nenavezana plezala do stolpa – po značilnem kaminu in razu do vrha. Za vso smer sta potrebovala nekako 15 ur, ocenila pa sta jo s VI, A 3/V , 700 m. Stojišča so dobra, veliko je prostega ple­zanja, spodaj je prostega ple­zanja kakih 11, zgoraj pa 7 vrvnih dolžin.

Prvenstvena nad Cervinio
Vanja Matijevec in Lado Vidmar (oba AO Šmarna gora) sta 1. t. m. opravila (verjet­no prvo) ponovitev Zavrnikove smeri v Dovški škrbini, ki je že opisana v vodniku Ra­venska Kočna. Plezala sta 9 ur, njuna ocena pa se v glav­nem ujema z objavljeno: VI, A 3/V-VI, 200 m. Ista ple­zalca sta 16. t. m. preplezala tudi smer JLA v Šitah.
22. t. m. pa so (med 3. in 11. uro) Franci Erman (Ma­tica), Vanja Matijevec in Ja­nez Štrukelj (oba AO Šmarna gora) po vsem sodeč preple­zali novo smer – Šalamunovo (v spomin na tovariša, ki se je lani ponesrečil med sesto­pom skozi Gamsov skret) v V steni Pointe Budden. Vrh je visok okoli 3500 m, v grebenu od Dent d’Herens proti Jugu. Celotna smer je visoka okoli 800 m, spodnji del ima naklonino okoli 40 stopinj (2 uri), zgornji del (350 m) pa je ozebnik: 70/60 stopinj in IV-V. Plezali so skupaj 8 ur.

Razmere v Alpah
Glede na letošnje vreme se je večina naših plezalcev si­cer odločila, da odhod v Chamonix preloži na avgust, toda razmere zadnjih deset dni niti niso bile tako slabe. Seveda pa to velja le za ledne smeri, ne pa tudi za kombinirane. Vre­me je bilo dokaj stabilno, sneg večinoma že uležan, le kdaj pa kdaj je zapadlo še ne­kaj novega, plezalcev pa ne manjka! O naših plezalcih smo izvedeli le, da je Sarajev­čan Gafić s tovarišem pono­vil Contaminijevo smer v Mt. Blanc du Tacul.

Privlačna Sfinga
V nedeljo, 16. t. m. sta kar dve navezi ponovili Obraz Sfinge, Matjaž Anderle in Željko Perko (oba Tržič) v 8 urah in Andrej ter Marko Štremfelj (Kranj) v 10 urah. V soboto, 22. t. m., pa sta Salečana Ivo Auberšek in Mišo Čulk preplezala Smer mojstranskih veveric, prav tako v Sfingi. Le še celjski Črni prt čaka na pr­vo ponovitev!

Ponovitve
AO Tržič: Matija in Željko Perko sta 2. t. m. ponovila Va­rianto v Travniku (5 ur in pol). Isti dan sta Slavko Frantar in Dušan Markič plezala kombinacijo: spodaj po Stebru Šit, zgoraj po smeri Belač-Zu­pan (8 ur). V nedeljo pa so Matjaž Ivnik, Željko Perko in Jože Rozman v treh urah po­novili Raz Jalovca.
AO Kranj: Brata Andrej in Marko Štremfelj sta 15. t. m. ponovila Zajedo spominov v Stenarju, 20. t. m. pa Piussijev steber v Malem Mangartu (12 ur, ocena V, z mesti VI, drugače III-IV). Barbara in Marija Perčič (verjetno 2. povsem ženska ponovitev) sta 15. t. m. v 6 urah preplezali Bo­hinjsko smer v Steni. Nejc Zaplotnik pa je 18. t. m. s T. Čes­nom preplezal smer Dolar-Kilar-Vavken v Trapezu, 15. t. m. s Tomažem Jamnikom pa Castinglione-Gilberti v SV steni Vevnice (smer 238 f v italijanskem vodniku, ocena je previsoka, realna bi bila šti­ri mesta V, ostalo III-IV). 18. t. m. sta Libereško smer v Frdamanih policah (7 ur, tudi ta ocena je previsoka) ter 20. in 21. t. m. (bivak razte­žaj pod polico, ker je bila stena zelo mokra) Cozzolinijevo zajedo v Malem Mangartu (16 ur) ponovila Zaplotnik in Peter Markič.
Šaleški AO: Marko Lihtineger in Tone Vovk sta v soboto ponovila Ljubljansko smer v Triglavski Steni.
AO Kozjak: V soboto, 15. t. m. sta Ivo Veberič in Zdenko Zorič opravila (drugo) pono­vitev Smeri bratov Golob (pr­va plezala Kregar in Pollak) v Škarjah. Ocena V+, A 2, 275 m. Ker ju je v steni dobi­la nevihta, sta plezala 10 ur. Smer je hudo krušljiva, v ste­ni pa sta, razen starih, pustila tudi nekaj svojih klinov.
AO Škofja Loka: Boštjan Kekec in Damjan Vidmar sta 20. t. m. ponovila Zajedo v Nad šitom glavi, dva dni za tem pa Tone Jankovec in Franc Langerholc (3. ali 4. ponovi­tev) Smer pastirja Jozla in Boštjan Kekec ter Franc Vidic Hudičev steber.
AO Celje: V soboto, 15. t. m. so Dovžan, Horvat ni Srebot ponovili Modec – Režkovo smer v Turski gori, dan za tem Čanžek s Kušarjem Igličevo smer. Pepelnik in Marja­na Šah pa varianto te smeri. 2. t. m. sta navezi Čanžek – Verdnik in Borovnik – Pepel­nik ponovili Direktno smer v Štajerski Rinki.

Še prvenstvene
Tine Kristan ta Danilo Patarčič (oba AO Črnuče) sta 17. t. m. preplezala novo – Jam­sko smer v steni Z Siljice (le­vo od smeri 363). Za prve šti­ri dolžine je značilna velika krušljivost, zgoraj pa je skala čvrsta. Orientacija lahka, ocena V+/IV-V, 270 m, 7 ur. V smeri sta ostala dva klina.
Zdravko Grosar in Viktor Povsod pa sta v nedeljo pre­plezala novo – Jurherjevo smer v Velik Raduhi. Ocena IV+.
Knez in Kušar (oba AO Celje) sta v soboto 22. t. m., v Vršičih preplezala štiri nove smeri, kaj več pa o njih, žal, ne vemo.

Izbrana odprava za »Kavkaz 78«
Če bo šlo vse tako, kot ra­čunajo organizatorji, bodo 4. avgusta prek Kijeva odpotovali v Kavkaz, tabor Uzun Kol: Zvone Andrejčič (vodja) iz Radovljice, Bohinjci Janko ter Franci Arh in Lojze Budkovič, Tržičana Slavko Frantar in Željko Perko, Mojstrančana Izidor Kofler in Dušan Polajnar ter Makedonca Jovan Angelov in Milan Szanto. Sov­jetski alpinisti pa bodo v za­menjavo prišli k nam 20. avgusta in bivali pri nas v dveh gorskih skupinah ter v Zambratiji na morju.

Mariborčani v Prokletije
Jutri bo v Prokletije odpoto­vala »mini odprava« AO Kozjak iz Maribora, ki bo štela 11 članov (v 4 osebnih avto­mobilih), vodil pa jo bo Inko Bajde. Povratek bo bržčas 13. avgusta. Odpravo si financira­jo največ sami, pa tudi ob po­moči delovnih kolektivov, predvsem PETROL, TOZD rafi­nerija mineralnih olj Maribor. Omenimo naj še, da so za in­terno rabo pripravili ustrezen vodič »Prokletije 78«, ki sta ga sestavila ter uredila Ljubo Hansel in Hotimir Selič. Ima 26 strani (ciklostiranih, for­mata 14 x 21 cm) in več skic. Opisov plezalnih smeri v njem niso ponavljali (sklicujejo se na Smerketov vodnik). Vseka­kor več kot primeren zgled, ki bi mu lahko na primeren način sledili še drugi, tudi ta­ki, ki pripravljajo odprave v daljna tuja gorstva, o kate­rih primanjkuje literature! Do­bra obveščenost je prvi pogoj za uspeh.

Novica zdaj popolna
Kot smo že poročali, so Idrijčani med taborom, med 13. in 16. t. m. pod Velikim špičjem opravili tudi dve (verjet­no) prvi ponovitvi. Oglasila pa se je naveza Akademskega AO Marko Bricelj – Vladimir Koritnik s še neobjavljenima po­datkoma. Onadva sta 14. sep­tembra lani ponovila (prva?) Popoldansko smer v Vršacu, 3. t. m. letos pa smer Jeglič – Ščetinin v Lepem špičju (12 ur).

Kratke izpod Tirič Mira
Jugoslovanski del PL-YU od­prave na Tirič Mir je iz Ljub­ljane odpotoval 11. junija z vlakom do Katovic. Tam so spravili blizu štiri tone prt­ljage v 105 sodov in 30 veli­kih vreč ter nadaljevali pot prek Moskve in Afganistana v Pakistan. Na poti iz Moskve do Taškenta (3365 km) so na­leteli na veliko temperaturno spremembo, od hudega mraza do 40 stopinj v senci, v Afganistanu, kamor so prišli prvi brez zapetljajev, pa je bila temperatura celo plus 55 sto­pinj. Kljub veliki pomoči na­še in poljske ambasade so bi­li šele 11. julija v Chitralu. Zelo jih je oviral monsum, tako da so morali na več me­stih celo sami popravljati ce­sto, da so lahko nadaljevali vožnjo. 15. t. m., torej s šesti­mi dnevi zamude, so na višini 4400 m postavili bazno tabori­šče in kmalu nato že opravili prve vzpone za aklimatizacijo. Upajo, da jih zamuda ne bo prehudo ovirala, saj je mon­sum zavrl tudi delo vseh dru­gih odprav, njim pa se tudi pozna, da so Poljaki odpravo organizacijsko odlično pripravili.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja