Izbor 88 – Lenarčičeva, Vencljeva, Karo, Rehberger
Med najpomembnejšimi turamiČetrt stoletja,Salathe,Črna zajeda, Artensonraju, Cerro Torre,Sorrtilieges inAlmost nothing
LJUBLJANA — Tudi drugo anketo za izbor alpinističnih in (športno) plezalskih »naj« je izvedla skupina za informiranje in dokumentacijo ID. Bila pa je zastavljena precej širše kot prva (za leto 1987). Če bo tretja morda naposled vendarle tudi uradna in združena s slovesno podelitvijo priznanj ter vsem kar spada zraven (ali pa bo tudi ta zamisel propadla, kot je že prenekatera), pa bomo videli prihodnje leto.
Tokratna anketa je imela dva dela: v prvem je bilo potrebno vpisati vrstni red za najuspešnejšo alpinistko, plezalko, alpinista in plezalca, v drugem pa na enak način razvrstiti ture – zimske, ženske, solo, na tujem in smuke ter plezalske dosežke. Za vse to so bili navedeni že predlogi z osnovnimi karakteristikami (lani so namreč nekateri anketiranci tarnali, da se vsega ne spomnijo), mogoče pa je bilo seveda dopisati tudi povsem svoj izbor. Priporočili smo namreč še uporabo Slovenskega športnega almanaha, zato tudi razpošiljanje ankete sovpada z objavo alpinističnega dela v letem. Točkovali pa smo: prvo mesto s tremi, drugo z dvema in tretje z eno točko. Če je bila vpisana »delitev mesta«, pa smo upoštevali ustrezno povprečje (npr. za 2 in 3. mesto dvakrat poldrugo točko itd.).
Razposlano (oz. razdeljeno) je bilo 77 anketnih gradiv (nekatera žal le v pripravljalnem obdobju, ko anketa še ni bila dokončno oblikovana), saj za večji obseg nismo dovolj močni, ne usposobljeni. Bilo pa je zapisano, da nimamo nič proti, če načelnik anketo izpolni na odseku ali če se razmnoži in pošlje odgovore še kdo. In ponekod so to tudi storili, tako da lahko mirno trdim, da je ta anketa zajela več kot stotnijo alpinistov in plezalcev, predvsem aktivnih. In segla je v vse republike, čeprav so bili naslovniki izbrani bolj po načelu: več tja, kjer je kvaliteta večja. Škoda le, da se kar dobri tretjini ni zdelo vredno odgovoriti. Z opredelitvijo, da se z izborom (takim načinom …) ne strinjajo, bi precej prispevali k razjasnitvi situacije. Tako pa se ob upoštevanju seznama tistih, ki so abstinirali, prej nagibljemo k oceni, da gre za malomaren odnos, deloma pa morda tudi za osebno prizadetost. Odmevi, ki so nam na voljo, namreč v največji meri pozdravljajo zamisel, nihče ni zapisal odklonilnega stališča do akcije, odgovorili so praktično vsi, ki so v vrhu …
Sedaj, ko poznamo mnenja tudi drugih (anketirancev) in odgovore jasneje vidimo, katera vprašanja bi veljalo zastaviti drugače in katera bi lahko brez škode spustili, je pa tudi nekaj predlogov, kaj bi jih kazalo dodati. To pa je bil med drugim tudi eden naših ciljev. Letos je bil izpuščen izbor najuspešnejšega smučarja – alpinista, ker smo ugotavljali, da je za kaj takega njihov krog preozek, da ne bi dopuščal selektivnosti: na specifičnost njihove aktivnosti smo opozorili z izborom najpomembnejšega smuka. Izbor najuspešnejše odprave (ekipa, ki je na gori delala skupinsko) je izpadel, ker preprosto nismo videli, katere lanske akcije bi lahko – ob Čo Oju ’88 – ta izbor še zajel itd. Obdobje, ki ga zajema anketa, pa smo »ustoličili« že lani: identično je s tistim, ki ga pokriva Almanah in se začenja z zimsko alpinistično sezono.
Najpomembnejše jugoslovanske
Med zimskimi turami je na prvem mestu 2. ponovitev smeri Četrt stoletja (Šite), ki jo je opravil Tomo Česen. Od 55 odgovorov, kolikor smo jih lahko upoštevali, je to dejanje postavilo na prvo mesto 49 anketirancev, trije na drugo, prav toliko pa jih to rubriko ni izpolnilo (skupno 153 točk). Na drugem mestu sta se menjavali kombinacija Skarabej – Belač-Zupan (Šite) in Poldačeva (Frdamane police). Na drugem mestu, s 64 točkami, je vzpon Lukiča (prosto) in Prosenjaka v Šitah, vzponu Kranjca in Tajnikove pa so anketiranci prisodili 56,5 točk.
Med ženskimi vzponi je ponovitev Salathe v El Capu dobila največ točk – 156,5: eno samo drugo mesto, ena delitev 2. – 3. ter ena nepopolna anketa! Vzpon prek Z stene Half Doma je bil ocenjen s 68 točkami, ponovitev Meča v Malem Koritniškem Mangrtu pa s 47; vse tri ture je opravila naveza Galičič -Lenarčič.
Med solo vzponi so prišle v ožji izbor le tri Česnove ture. S 135 točkami je bila ocenjena 1. ponovitev Črne zajede v Travniku, s 94 ZP Četrt stoletja v Šitah in z 69 1. ponovitev Diretisimeistotam.
Med lanskimi alpinističnimi (ekstremnimi) smuki najvišje kotira »spust«, ki so ga Črnivec, Ogrinec in Terčelj opravili z Artensonarja (6001 m): 104,5 točk. Za njim pa sta smuka D. Karničarja po Sinjem slapu (85,5) in tisti, ki ga je opravil z bratom Luko po S steni Dolgega hrbta (72).
Na tujem je najvišje (147 točk) ocenjen prvenstveni vzpon Jegliča in Kara prek J stene Cerro Torra. Jutranja zarja Kneza in Hrastnika v steni Vzhodnega Meruja je na drugem mestu (69.5), na tretjem pa Jugoslovanska smer prek S stene Čo Oja (57,5).
Med plezalskimi dosežki je na prvem mestu Sortilieges (144), sledi Futura (95) – oba vzpona je opravil Rehberger – in Lord of the Rings (60) Tadeja Slabeta.
Pri vzponih plezalk pa izstopa Almost nothing (145) Petre Vencelj, medtem ko je izbor drugega in tretjega (predlagana) vzpona premalo diferenciran; vprašanje je namreč veljajo za isto smer Tri srca (Vencljeva in Tajnikova).
Najuspešnejši so bili
Med alpinistkami je za uspešnost dobila najvišje ocene Lenarčičeva – 142 točk smo ji našteli. Na drugem mestu je Galičičeva s 110 točkami in na tretjem Katja Kozin s 33,5 točkami. Pri plezalkah pa je dobila največ (126) točk Petra Vencelj, za njo pa Romihova (81) in Tajnikova (69,5).
Med alpinisti je dobil največ točk Karo – 121, za njim pa Česen – 101 in Knez – 52,5. Med plezalci pa so anketiranci kot najuspešnejšega ustoličili Rehbergerja (126), pred Slabetom (95,5) in Gučkom (47,5).
Uspeh ankete bi seveda najbolje pokazala temeljita analiza vseh odgovorov, zbrati pa bi verjetno morali tudi mnenja organov, ki se kakorkoli ukvarjajo s temi aktivnostmi in jih primerjati z izračuni za kategorizacijo (to bi bil zanimiv obojestranski preskus!). Po prvih razgovorih pa sklepamo, da so rezultati realni; dokaj verjetno kažejo dejansko mnenje naših alpinistov in plezalcev, tako kot ga je dejansko čuti v neformalnih pogovorih.
FRANCI SAVENC
Spet nekaj odličnih zimskih vzponov
Steber in Puntarska smer ponovljena v solo vzponu – Solo vzpon tudi v Zarji v Travniku – Kratki vendar težki vzponi v Križevniku – V podobnih razmerah je še pričakovati uspehe
STENA VRŠACA – Solo vzpona Svetičiča – A Steber, B Puntarska.
KRANJ – Tudi pretekli teden zimske sezone je minil v znamenju precejšnjega števila vzponov, med njimi pa je bilo spet nekaj takšnih zimskih ponovitev, za katere bi lahko dejali, da so odlične. In če se bodo podobne razmere še nadaljevale, potem bomo to zimo še večkrat lahko poročali o zelo dobrih dosežkih v naših stenah.
Najprej dopolnilo iz prejšnjih novic, kjer je pri vzponu Filipa Benceta in Štremflja izpadlo ime smeri, ki sta jo splezala 27. decembra. Gre za Škorpiona(VI-, Al, 550 m) v severni steni Široke peči, bila pa je to 2. zimska ponovitev. V isti steni je bila opravljena še ena zimska ponovitev. Pavle Kozjek in Tomo Zbrizaj sta 13. t. m. kot prva pozimi splezala smer Opium (VI/V, 400 m), ki tudi sicer nima veliko ponovitev. Razmere so bile odlične, za vzpon pa sta potrebovala 5 ur in pol.
Slavko Svetičič je bil v severni steni Vršaca in opravili dva odlična vzpona. Prvič je 5. t. m. vstopil v smer Viharnik (V+/IV+) in po njej priplezal na veliko polico pod 400 metrov visoko vršno steno. V njej se je lotil Stebra(VI, A3). Prvega dne je napel 100 metrov vrvi, vzpon pa je dokončal naslednji dan zvečer. Najtežje je bilo v tehničnem raztežaju, pa tudi sicer je imel težave z mrazom. Za celotno steno je potreboval 23 ur efektivnega plezanja, je po to 1. zimska ponovitev. Drugič je bil v steni 10. t. m. Takrat je ponovil Puntarsko smer. V spodnjem delu stene je naletel na zelo slabe razmere (tanek led v kaminih). Razen na enem mestu je vso smer ponovil prosto (VII-, A0/V 850 m) in za 1. zimski vzpon omenjene smeri potreboval 6 ur. Med obema vzponoma v Vršacu pa je z Alojzom Fonom 9. t. m. plezal še v Krnu. Začela sta po Koritu in približno na sredini prečila v Cerkovnikov steber. Povezava obeh smeri je prvenstvena, dolga približno 250 metrov z oceno IV+. Splošna ocena celotne kombinacije, ki je trenutno najdaljša v steni, pa bi bila IV. Izstopata le dva raztežaja v Cerkovnikovem stebru z oceno V, VI. Še ene smer je bila ponovljena v Krnu, in sicer znana Orlova smer (VI, A2, 350 m). Drugo zimsko ponovitev sta 7. in 8. t. m. opravila Miro Fon in Darko Podgornik. Prve štiri raztežaja sta napela v soboto, skupaj z drugim dnevom pa sta potrebovala za vzpon 15 ur. Sestopila sta nazaj po isti smeri.
V severni steni Travnika je bil opravljen še en solo zimski vzpon. Tomo Česen je kot prvi pozimi ponovil Zarjo (med Razom in Črno zajedo), smer, ki nosi oceno VII-, A2. V celoti je bila to šele druga ponovitev. Do mesta, kjer se smer umakne na Raz, je stena visoka 400 metrov, do vrha pa je potem še približno 250 metrov lažjega plezanja. V Jalovcu je bila spet ponovljena Dularjeva zajeda. V torek, 10. t. m., sta bili v njej kar dve navezi, in sicer Andrej in Marko Štremfelj (Andrej je smer ponovil prosto, VI+) ter Aleš Bjelčevič in Miha Peternel. Potrebovali so le dobre štiri ure in pol, sestopili pa kar nazaj po smeri. Nad Kotom sta plezala Igor Kalan in Bojan Počkar. V severni steni Macesnovca sta 21. t.m. opravila 1. zimsko ponovitev smeri Jerica (smer sta prva plezala Bojan Pograjc in Mitja Praprotnik in ocenila VI, A2), obenem je bila to tudi prva ponovitev. Oba sta plezala prosto in v najtežjem delu je ocena VII- , ostalo pa VI. V spodnjih 100 metrih sta splezala tudi svojo varianto (VI-), celotno smer, ki jo je za 320 metrov, pa sta splezala v 6 urah.
SV steno Malega Skednja (Kanin) sta 9. t. m. preplezala Edo Kozorog in Miranda Ortar. Opravila sta 1. zimsko ponovitev Kragljeve smeri (V+, Al, 260 m) in zanjo porabila 8 ur. Kozorog je obenem opravil tudi drugo prosto ponovitev. Težave na najtežjih delih so za prosto ponovitev ocenjene VIII-. Za konec novic iz Julijskih Alp pa še vzpon Matjaža Jamnika in Tomota Šetine, ki sta zadnjega dne lanskega leta ponovila Zahodno zajedo v Rušici (V/IV, 250 m).
V Kamniških in Savinjskih Alpah se najprej ustavimo v predostenju Križevnika. Franček Knez in Robi Supin sta 24. decembra plezala smer Maček (1. ZP in 1. P). Knez je vso smer plezal prosto in njegove ocene po raztežjih so: VI, VII-, VIII. Sestopila sta po smeri Hrepenenje (IV+, tudi l. ZP in 1. P). Naslednji dan sta splezala še Fenixa, Knez ponovno v celoti prosto. Njegove ocene po raztežajih so VI+, VIII+, VII. Tudi pri tej smeri gre za 1. ZP in 1. P. Supin je potem 29. decembra plezal z Ivanom Plaznikom. V zahodni steni Ojstrice sta splezala novo smer z imenom Večerna zarja(VI, V, 50 stopinj, 700 m). 30. decembra pa sta ponovno skupaj plezala Knez in Supin. V slabih razmerah sta opravila 1. ZP Centralne smeri (VI-, A2 V+, 250 m) v Rjavčkem vrhu. Knez je plezal prosto in težave na najtežjih delih ocenil VIII-. Plezala sta 9 ur.
V Rzeniku sta (verjetno 2. ZP) Janko Plevel in Matjaž Wiegele 30. decembra splezala Andromedo (VI-, A2/V, 370 m), drugi zimski vzpon je dobil tudi Orion(VI, A2/V, IV) v zahodni steni Brane, opravila pa sta ga 25. in 26. decembra Matjaž Jamnik in Tomaž Petač. Spet je bila ponovljena Direktnav Štajerski Rinki (V+, A0, 350 m), in sicer sta jo plezala Aleš Bjelčevič in Miha Peternel.
Darja Jenko in Bojan Pollak sta v Dedcu plezala Beli raz (VI, A2/V, 130 m) in tako opravila 1. ZP. Ponovila sta tudi še Desno smer (V, Al). In še vzpon iz Vršičev, kjer je Janez Jeglič soliral Kamniško (VI, A1/V 160 m).
TOMO ČESEN
Sprememba pri perspektivnih športnikih
Na zahtevo ZTKO Slovenije je PZVA posredovala omenjeni zvezi nov seznam perspektivnih športnikov – alpinistov. To je bilo potrebno zaradi tega, ker so tudi drugi športi posredovali sezname perspektivnih in zelo perspektivnih športnikov. Tako so v alpinizmu na seznamu zelo perspektivnih športnikov – alpinistov Franci Jensterle, Petra Vencelj in Nejc Zaplotnik. Na seznamu perspektivnih pa so Gregor Justin, Katja Kozin in Miha Praprotnik.
Srečanje alpinistov v Radomljah
V sredo, 18. t. m., ob 20. uri bo v diskoteki Šporn v Radomljah srečanje slovenskih in jugoslovanskih alpinistov. Organizira ga Silvo Karo v sodelovanju z diskoteko Šporn, ki bo tega dne odprta samo za plezalce. Po prikazu diapozitivov iz lanskoletnih najboljših dosežkov bo na sporedu še zabavni del. Silvo Karo vabi v Radomlje plezalce vseh generacij, tisti, ki bi pa želeli pokazati svoje diapozitive (približno 20 kom. na osebo), pa naj se oglasijo pri Špornu že uro pred začetkom.
S padalom z Everesta in Čo Oja
Letošnja jesenska himalajska sezona bo zapisana v zgodovini ne samo po številnih vzponih, ampak tudi po tem, da je z najvišjega vrha na svetu skočil človek s padalom. To je bil znani francoski alpinist Jean-Marc Boivin. Drug takšen podvig je uspel Brunotu Cormieru, uredniku francoskega Verticala. S padalom se je spustil z vrha Čo Oja. Vendar na vrhu ni bil sam. Z njim je bil še Bruno Gouvy (spomnimo se njegove avanture v Druju), ki je z vrha odsmučal s surfom. A to še ni vse. Zraven je bila šel Veronigue Perillat (ima prvi ženski spust z mono skipo južni strani Jorassov), ki se je z vrha 8201 meter visokega Čo Oja spustila na mono ski.
Na prvenstvu Francije prva Godoffe in Patissier
Državno prvenstvo v športnem plezanju v Franciji je minilo v znamenju Jackyja Godoffa pri moških (Edlinger ni nastopal) in Isabele Patissier pri ženskah (manjkala je Destiveile). Izidi zmagovalcev niso tako presenetljivi, zlasti pri ženskah ne. Zato pa je bilo dovolj presenečenj na drugih mestih, saj je bilo v ospredju veliko neznanih in mladih plezalcev. Pri moških je največje presenečenje pripravil 18-letni Francois Legrand, ki je zasedel 2. mesto pred Triboujem. Didier Raboutou je bil po napaki šele na 18. mestu. Ghersen je bil npr. šele na 24. mestu, Plantier pa še za tri mesta slabši. Pri dekletih Patissier seveda ni dovolila nobenega presenečenja in je zanesljivo zmagala.