Priprave na odhod v Pamir
Odhod proti daljnjemu Pamiru se hitro približuje. Skupina bo odšla na pot iz Ljubljane 10. julija in bo potrebovala za pot prek Moskve in Taškenta ves teden, vendar bodo člani odprave en dan prebili v Moskvi. Na pot s seboj bodo vzeli tri specialne šotore za velike višine, izdelek tovarne Induplati v Jaršah, stiropor ležalne blazine, višinske aparate za dihanje s kisikom v višinah nad 7000 m, s katerimi naj bi se privajali za kasnejša vzpone v Himalaji. Prav tako bodo preizkusili nove višinsko čevlje, ki jih bo izdelala Alpina iz Žirov.
NAMESTO KAVKAZA — WALIŠKE ALPE
Ker nam letos sovjetski vsezvezni odbor sindikalnih športnih društev ni nudil zamenjave alpinistov, kakršna bi ustrezala našim željam, smo se žal morali odreči potovanju v kavkaške gore. V načrtu je bilo nekaj vzponov velikega kova v področju Bezengi, kjer smo bili doslej dvakrat že zelo uspešni in celo opravili dva prvenstvena vzpona. Tokrat smo si želeli ogledati gore v področju CEI, ki je precej nepoznano. Letošnjo praznovanje 50. obletnice ZSSR na le dogajanje v Kavkazu nekoliko priredilo masovnim ciljem in so tako postale možnosti vrhunskega alpinizma za nas slabše. Ker je pot do Kavkaza precej draga, smo se odločili, do z dokaj manjšimi sredstvi obiščemo Wališke Alpe ter poskusimo prečenje okrog 60 km dolgega grebena, ki nekako v obliki črke U obkroža znano središče Zermatt. V grebenu je nekako 20 vrhov, ki so visoki nad 4000 m; dosti težavnih mest in priložnosti za virtuoze ledu in skale. Desetčlansko odpravo bo vodil Tone Sazonov, v njej je dokaj obetajočih, mladih alpinistov, ki bodo v družbi starejših poskusili opraviti prečenje, ki ga je doslej opravilo šele dvoje skupin.
NAŠI LETOS V CHAMONIX
Na vabilo francoske Planinske zveze se bosta Tone Škarja in Ivan (Janez) Uršič (oba AO Kamnik), udeležila mednarodnega srečanja alpinistov, ki bo julija v Chamonixu. Dogodek sodi med najpomembnejše mednarodne akcije te vrste, saj naveze iz najrazličnejših držav ob tej priložnosti naskakujejo tudi najtežje smeri in stene Evrope. Naša alpinista bosta gosta Ecole National du Ski d’Alpinisme, ki je dala že vrsto slavnih imen. Vzporedno s Škarjo in Uršičem, bodo odšli v Chamonix še nekatere naše naveze, med temi dva izmed kandidatov za letošjno odpravo v Kavkaz. Naveze bodo delovale sistematično in poskusile osvojiti nekatera težke smeri.
S SEJE KOMISIJE ZA ODPRAVE V TUJA GORSTVA
Zadnjo seja komisije za odprave v tuja gorstva je razen tekočih nalog obravnavala priprave za tretjo himalajsko odpravo, ki naj bi odšla no pot prihodnje leto, Glede opreme pripravo napredujejo, bolj počasi pa se stekajo sredstva, čeprav imamo nekaj zagotovil. V teku so prizadevanja, da bi od nepalske vlade dobili dokončno pismeno soglasje, ki nam je bilo nekajkrat že zagotovljeno tudi z najvišje ravni. Kot vzporeden in v skrajnem primeru nadomestni cilj je UO PZS In komisija rade volje sprejela pobudo PD Ljubljana-Matica, da organizira manjšo odpravo v dolino Wakham v Hindukušu.
Ing. P. ŠEGULA
Trije prvenstveni vzponi
V petek zvečer se je na Planini v Lazah v Trentarskih gorah zbrala šesterica jeseniških alpinistov, da bi obdelala severno steno Vogla (2348 m). Milan Valant in Milan Robič sta preplezala v treh in pol urah »Desno smer« in jo ocenila s III mestoma V+. Anton Oman in Jože Bernard sta preplezala »Srednjo smer«, za kar sta porabila le pol ure več, ocenila pa sta jo s III do IV. Tretjo smer »Direktno« sta preplezala Jože Oman in Janez Krušic in je od vseh najtežja in najdaljša; visoka je 550 m, ocena pa se giblje od III do V in VI. Plezala sta 6,5 ure.
Zaključek plezalne šole Ljubljana-Matica
Alpinisti našega največjega planinskega društva Ljubljana-Matica so pred začetkom glavne plezalne sezone popeljali na izlet naraščajnike. V Vratih se je zbralo okoli 40 plezalcev, ki so v prekrasnem vremenu opravili ponovitev skoraj vseh klasičnih vzponov v triglavski steni, Pihavcu in Dolkovi špici. Kot najtežji vzpon, ki je bil opravljen to nedeljo iz doline Vrat, moramo vsekakor šteti 4. ponovitev Peternelove smeri v Triglavu (Kunaver – Štupnik).
V Vratih ni manjkalo tudi drugih obiskovalcev!
Tečaja gorskih reševalcev
Komisija za gorsko reševalno službo, ki skupaj s teritorialnimi postajami skrbi za reševanje in pomoč v gorah, bo pripravila od 2. do 4. julija na Vršiču krajši ponavljalni tečaj, združen z izpiti za prve oficielne inštruktorje. Tečaj bo vodil Stane Koblar, pomagala pa mu bosta Marjan Salberger in dr. Andrej Robič. 28. julija bo na programu še en reševalni tečaj, ki ga bo pripravila ista komisija, to pot za reševalce iz vse Jugoslavije.
Alpinistični tabor v Martuljku
MARTULJEK, 30. jun. – Republiški alpinistični tabor v Martuljku se je začel kot je bilo napovedano 24. t. m. Udeleženci so razporejeni po šotorih za Akom, kapaciteta tabora pa je 40 plezalcev. Vodja tabora je Niko Tancar.
Takoj v začetku so bili v taboru le mladi jeseniški plezalci, ki jih je žal pri plezanju v Široki Peči doletela nesreča. Po hitri intervenciji jeseniških reševalcev in udeležencev tabora, so poškodovanega Fenca takoj transportirali v bolnico, kjer so zdravniki ugotovili, da ne bo imel trajnih posledic. Kasneje so se jeseniškim plezalcem priključili še kranjski, ljubljanski in trboveljski.
Plezalci, ki so večinoma mladi in le malo poznajo stene v Martuljkovi skupini, so s svojimi vzponi nadvse zadovoljni. Do sedaj so plezali že v Škrnatarici, Oltarju, Ponci in Kukovi špici. Opravili so tudi prečenje Široke peči, naveza Gross – Manfreda pa prečenje od Kukove špice do Špikovega grabna (11 ur.). Ista naveza je dan za tem v 9 urah preplezala kar štiri smeri, od tega dvakrat v sestopu Špikov graben. Preplezala sta Krušičevo smer po levem razu Velike Ponce in smer Bernard – Oman v isti steni. Tega dne sta Gradišar in Mlač preplezala še »Spominsko smer« v Škrlatici in sestopila po Kugyjevi. Vse tri smeri so sorazmerno kasnega datuma in imajo še zelo malo ponovitev. Vzrok temu je treba iskati predvsem v tem, da je težko dobiti njih opise, s katerimi pa je tabor sedaj povsem založen.
F. SAVENC