Prvenstvena v Škrbini
Marjan Debevec in Dušan Sitar (oba člana AO Železni čar iz Ljubljane) sta 6. in 7. t. m. preplezala novo smer v Škrbini Zadnjega Prisojnika. Za prvenstveni vzpon sta potrebovala skupno 14 ur. Ocena je VI zelo krušljivo, 350 metrov. Nora smer poteka desno od Jugove.
Le z ozeblimi nogami
Sedemčlanska zahodnonemška odprava je osvojila deseti najvišji vrh sveta, 8091 m visoko Anapurno. Kako pa Je bilo s obema zmagovalcema Heinrichom Baumanom in Petrom Schubertom, pa še sedaj ni povsem jasno. Zunanje ministrstvo Nepala je namreč to objavilo, da ju imajo za izgubljena (od 30 maja), potem pa so nekatere časopisne agencije sporočile, da so jih našli žive in takoj prepeljali v Katmandu, v bolnišnico. Menda so jima ozeble le noge.
Za konec v Martuljku
Vodstvo akademske alpinistične šole se je odločilo, da priredi letos zaključne ture za tečajnike in člane v Martuljku, in sicer od 18. do 20. t. m. Udeleženci akcije bodo prebivali v bivakih pod Srcem in v B III. med turami pa tudi v B II in I. Prijave zbira vodstvo AAO.
Planinske postojanke
Poštarska koča na Vršiču bo redno oskrbovana od 10. t. m. dalje. Postojanka na Ratitovcu, ki je sedaj odprta le ob sobotah in nedeljah, pa bo redno oskrbovana med 15. junijem in 16. septembrom. Obiskovalce Bohorja pa opozarjamo, da je planinski dom na Bohorju ob ponedeljkih zaprt, drugače pa redno oskrbovan.
Ponovitvi
Zvone Andrejčič (Matica) in Janez Reberšak (Radovljica) sta v soboto ponovila smer »Skozi škarje« v Spodnjem Rokavu. V steni sta našla nekaj novega snega, zadnji raztežaj pa je bil povsem poledenel. Evalt Koren (Črnuče) in Jure Ulčar (Matica) pa sta v nedeljo ponovila Centralno smer v Dedcu.
Živahno v Celju
Aktivnost članov celjskega AO je že nekaj časa izredno živahna. Vsak teden imajo skupne odhode v gore in potem plezajo, večinoma s tečajniki m mlajšimi člani, naveze, ki se pripravljajo na odhod v Centralne Alpe pa še posebej. Neredko opravijo tudi po več smeri zapored.
33. in 23 maja se je 23 članov AO udeležilo delovne akcije na Okrešlju, poleg tega pa so plezali v Mrzli gori Celjsko in Pustno smer, Cicovo poč ter v Turski gori Szalayev greben. Teden dni kasneje so bili v steni Kleka, kjer so ponovili Žoharjev steber (VI), HPD 90 (VI), Tajinstveno smer (VI, prva ponovitev), Dragmanovo, Omladinsko … Na Okrešlju pa Steber Štajerske Rinke, Tschadovo, Szalayev greben, v Koglu Zupanovo smer.
Konec preteklega tedna pa je bil kratek tečaj za začetnike. Lojze Golob je z Zupanom ponovil Dušanov steber v Štajerski Rinki, Kovačič z Lesjakom Cicovo v Mali Rinki. Milena Kovar in Dušan Golob s Prevarškom Tschadovo v Turski gori. Pepelnik s Knezom varianto Igličeve smeri, Povše s Canžkom Igličevo, Žuntar in Gračnar pa sta plezala Vzhodno grapo v Mrzli gori. Razen tega so na skali za kočo GRS pripravili (s svedri) nekaj mest za trening tehničnega plezanja, kjer bodo lahko vadili tudi drugi alpinisti.
Dražja potovanja po Himalaji
Najnovejše novice iz Nepala govorijo o občutnih podražitvah. Za vsak dan podaljšanja turističnega vizuma je potrebno zamenjati 5 dolarjev, samo podaljšanje pa stane 11 do 31 rupij, dovoljenje za treking pa 16 rupij Vsakdo, ki se odloči za treking mora vzeti s seboj vodiča, ki je registriran pri eni od tamkajšnjih ustanov. Taksa zanj je 35 rupij na dan (še pred pol leta le 15) in seveda prevoz do izhodišča.
Še en Čehoslovak žrtev Makaluja
V ponedeljek, 27. maja, sta dva člana Češkoslovaške odprave in en Španec dosegli vrh Makaluja (8481).
Češkoslovaški alpinisti so letos še drugič naskakovali Makalu, in sicer prek južnega ostenja, po stebru desno od »jugoslovanske smeri«. Španci pa od jugozahoda, po Japonskem grebenu. Na višini nekako 7950 metrov, kjer je češkoslovaška odprava postavila svoj šesti tabor, so se srečali. Potem so Milan Kišak (34), Karal Šubert (33) in Mihael Orolin (32) skupaj s Špancem Georgom Camprulijem Casasom (37) skupaj odšli proti vrhu. Orolin, zmagovalec z Nanga Parbata pa ni zdržal in 100 metrov pod vrhom se je moral obrniti. Drugi trije so dosegli vrh.
Toda med sestopom se je pričela tragedija. Šubert ni zdržal naporov in tovariše je pregovoril, da so ga pustili na višini nekako 8300 metrov, kjer naj bi prebivakiral noč in jim drugo jutro sledil. Toda v torek, ko mu je odšla nasproti reševalna ekipa, ga niso več našli. Morda je ponoči zapustil svoj bivak in omahnil, resnice najbrž ne bo izvedel nihče. Tako je pod Makalujem že drugi češkoslovaški grob.
Italijani na Daulagiriju
Dva člana italijanske odprave sta 4. maja dosegla vrh Daulagirija (8172m). To je že njihov tretji osemtisočak (za K2 in Everestom).
Dvanajstčlanska odprava gorskih vodnikov »Orlov« iz San Martina di Caatrooza pod vodstvom Renta de Bertolisa se je 25. maja vrnila v domovino. Mesec dni so potrebovali, da so 24. marca postavili bazno taborišče (4610 m) na ledeniku Mayangdi, pod severno steno ali še bolj znano »Hruško«, ki so jo naskakovale že številne odprave. Nato so vsakih 16 dni imeli po dva tabora več. Tabor I na 5320 m, II na 5870 m, III na 6600 m, IV na 7100 m in zadnji na 7530 m. Iz tega tabora so 3. maja odšli Giampaolo Zortea (27). Silvio Simoni (29) in Luciano Gandez, toda zadnji se je moral zaradi pomrznjenih rok in nog na 7900 m obrniti. Druga dva sta ob 14.30 dosegla vrh in se tudi srečno vrnila. Celoten vzpon je trajal 43 dni.
Italijanska odprava se je večinoma vzpenjala po smeri, ki jo je začrtala leta 1960 švicarska odprava pod vodstvom Maxa Eiseltna. Najprej na SV sedlo in nato po severovzhodnem grebenu do vrha. Od te smeri se italijanska loči nad taborom V. Na začetku so sicer razmišljali, da bi uresničili načrt vzpona prek »Hruške« toda skoraj neprestani plazovi so jih odvrnili od tega.