Alpinistične novice 20/2016

Mitja Filipič: Makalu in trening v nižjih stenah

13. Makalu
Zamejski Slovenec Roman Benet in žena Nives Meroi sta 12. maja dosegla vrh svojega trinajstega osemtisočaka Makaluja. V bazni tabor sta se že srečno vrnila. Njun prvi osemtisočak je bil Nanga Parbat leta 1998. Naslednje leto sta dosegla Šišo Pangmo in Čo Oju. Leta 2003 sta v dvajsetih dneh osvojila vrhove Gašerbruma 1 in 2 ter Broad Peaka. Sledili so Lotse leta 2004, Daulagiri in K2 leta 2006, Everest leta 2007, Manaslu leta 2008 in po nekaj letnem premoru zaradi zdravstvenih težav še Kangčendzenga leta 2014. Vse osemtisočake sta dosegla brez kisika in brez višinskih nosačev ter skupaj. Do vseh štirinajstih jim sedaj manjka le še Anapurna.

Bela Peč
Člani AO Tržič so se dobili pod Belo Pečjo na tradicionalnem spominskem plezanju. Obujali so spomine na alpiniste kot so Joža Rozman – Žitnkov, Janko Meglič – Dovarjev, Filip Bence – Tačrn, ki so krojili alpinizem v Tržiču in mnogo širše ter obenem odkrili steno Bele Peči. Takrat so peli klini, danes pa so smeri večinoma opremljene in primerne za pomladansko ogrevanje.

Vonj po morju
Gora se še vedno oklepa zima, tako da je na cestah pogosto moč srečati alpiniste in alpinistke, ki se peljejo na jug. Marija Meglič (AO Ljubljana-Matica) in Tjaša Jelovčan (AO Kranj) sta se odpeljali plezat v Osp. V rezervnem načrtu sta imeli nabiranje špargljev, toda na koncu vendarle ni bilo potrebe po tem, saj sta v malho pospravili veliko, težko, povrh vsega pa še Magično gobo (7c). Smer sta preplezali prosto, visenje na sidriščih jima je lajšala lesena pručka.

Prvomajske novosti še vedno prihajajo na dan. Iskanje novih plezalnih lokacij je po n-tem obisku Paklenice zagotovo dobrodošlo. Trije člani AK Ravne so obiskali kanjon Čikola v bližini Šibenika. Področje je zaenkrat plezalno slabo obdelano. Trojica je med prazniki v kanjonu preplezala štiri nove smeri v dobri skali. Poročajo o številnih možnostih tako za lažje kot težje smeri.

Alpinistični tabori za perspektivne alpiniste in alpinistke
KA PZS letos organizira štiri tabore za perspektivne alpiniste in alpinistke. V planu sta dva zimska in dva poletna.

Everest
Po treh letih je vrh Everesta spet dobil obisk. Potem, ko sta bili prejšnji sezoni zaznamovani z množičnimi nesrečami in vrha kljub nekaterim poskusom ni uspelo doseči nobenemu, je bil nekaj dni nazaj le osvojen. Prvi so nanj stopili nepalski vodniki, ki so opremili smer vzpona. V taborih na vzpon že čakajo številni turisti. Pretekli teden, natančneje 13. maja, pa je minilo natanko 37 let od prvega slovenskega vzpona na vrh.

Srečno!

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja