Mitja Filipič: V zadnjih dveh tednih vreme ni ves čas sodelovalo. Vseeno je nekaj zanimih novic iz različnih zvrsti alpinizma in plezanja.
Aljaska 2024
Novica o prvenstveni smeri The Great Wall (M7, A1, 6a, 1600 m) v južni steni Mt. Dickey na Aljaski se je razširila že pred prazniki. Gašper je sedaj že nekaj časa doma in je pripravil poročilo te intenzivne odprave. Prvenstvena predstavlja le del vsega opravljenega dela na odpravi, ne gre prezreti vseh poskusov in razgledovanja po okolici.
Skalni vzponi
Veliko se je v zadnjih dneh plezalo v Paklenici, o posebej zahtevnih vzponih zaenkrat ni veliko objavljenega. Odličen vzpon sta opravila Bor Levičnik in Luka Stražar, ki sta ponovila Mjesečino (7c+, 350 m) v Anića Kuku. Bor je na svojem spletnem profilu sporočil, da je smer preplezal na pogled oz. fleš. Vid Grašič (AO Tržič) je s soplezalci plezal v Tulovih gredah. Sicer niso slovenski, a so zanimivi tudi trije vzponi Reneja Lisaca s soplezalcema. Opravili so prve ponovitve nedolgo nazaj nastalih smeri, kar je v Paklenici redkost. Smeri so delno opremljene in zahtevajo uporabo lastnih varoval. Pa še nekaj hrvaških ponovitev – Pozejdon (7a), Rio (7a+) in 1. PP smeri Quo vadis (7a) …
V Klemenči peči je bil ponovno aktiven kdo drugi kot Marko Volk. Tokrat sta z ženo Janjo preplezala novo smer v desnem delu stene in jo poimenovala Kanček upanja (VII+).
Sneg
Razmer za zanimive plezalne vzpone v snegu ni bilo, ob dobrem premisleku in dobrem poznavanju razmer, pa se je bilo mogoče spustiti po kakšni strmejši nikoli ali redko smučani liniji. Na tujem je bilo tovrstnih spustov kar nekaj, a tudi pri nas so se našle razmere za kaj novega. Drejc Kokelj je smučal v območju Hanzove poti z vrha Prisojnika. Smučanje je bilo v zgornji polovici smeri vseskozi strmo in zahtevno. Ponekod je bil sneg zelo trd, nasjtrmejši odsek pa je nudil dobre snežne razmere in omogočal zavijanje. Celotne stene seveda Drejc ni uspel presmučati brez vrvi, to bo izziv za naslednje sezone, če sploh kdaj. Vrv je uporabil dvakrat. Smučanje je ocenil s VI+. Uporaba vrvi za napredovanje čez nesmučljiva mesta pri nas ni običajna praksa, saj je vsekakor lepše odvijugati brez prekinitev. Vsekakor pa vrv lahko popestri dejavnost in omogoči spuste čez nekatere čudovite stene, kjer nekaj metrski skok preprečuje sicer lepo dolgo smučarijo. Seveda etični kodeks in smučarjeva vest velita, da je potrebno povedati kdaj je bila vrv uporabljena, tako kot je potrebno povedati koliko je bilo štamfanja, če ga je bilo kaj.
Kristjan Vrhnjak je opisal vzpon čez Kaptanski greben na Brano. Nekaj mesecev stara novost so sidrišča s Kaptanske glave proti Bosovi grapi.
Najtežje drajtuling smeri
Novica iz sredine aprila, ki še ni bila v AN. Filip Princi je 17. aprila preplezal smer Uragano dorato (D15) v plezališču Bus del Quai¸v Italiji. Omeniti velja, da je plezal v DTS slogu. Dosedaj se je s to oceno spogledoval le žal pokojni Janez Svoljšak, ki je v ZDA preplezal kombinirano smer Saphira (M15-). Letos je bila s cepini uspešna tudi Maja Šuštar. 20. aprila je na Gorenjskem preplezala smer Sospiria de profundis (D14), kar je četrti najtežji ženski vzpon na svetu. Isti dan je smer na fleš ponovil tudi Gregor Šegel.
Tabor Innsbruck
Komisija za alpinizem PZS je od 25. do 5. marca organizirala zimski tabor za mlade alpiniste v Alpah izven Slovenije. Prvotni cilj so bile gore v narodnem parku Ecrins v Zahodnih Alpah, vendar so velike količine snega spudbudile vodji tabora Matina Žumra in Krištofa Freliha k iskanju novih idej. Še največ so obetale Stubaiske in Zillertalske Alpe južno od Insbrucka. Odločitev je bila prava, a tudi tam so bile plezalne razmere zahtevne, kar je mladim alpinistom prineslo veliko izkušenj. Poleg vodij so se tabora udeležili Veronika in Martina Jakopič, Alina Ledinek, Jakob Skvarča, Peter Borič, Mihael Vajda in Domen Košir.
Napoved odprave
Štiričlanska ženska odprava bo septembra odšla proti Himalaji, glavni cilj je gora Lalung I (6243 m). Gre za eno naših redkih povsem ženskih Himalajskih odprav (Pik Komunizma, 1982 in Južna Anapurna, 1986).
Srečno!