Mitja Filipič: Aljaska, SMAR, smučanje, … Aljaska
Luka Lindič in Ines Papert sta trenutno na Aljaski, kjer jima je v zadnjem tednu uspelo dočakati in izkoristiti dovolj dobre razmere za plezanje. Aljasko sta imela v planu že lansko leto, vedar sta se morala odpravi, kot marsikateri drugi alpinist, odpovedati. Letos so razmere dopuščale potovanje in tako sta v prvi polovici aprila prispela tja ter takoj poskusila srečo v pogorju Revelation. Vreme jima ni bilo naklonjeno. Pričakale so ju nizke temperature, sledilo je obilno sneženje, po sneženju pa so se temperature dvignile skoraj do 20°C, kar je bilo zelo neugodno za kakršnekoli poskuse v stenah. V gorovju Reveletaion sta zato le enkrat poskušala z vzponom in odnehala. Med čakanjem na izboljšanje sta Aljasko raziskovala s kamperjem in ukvarjala z manj zahtevnimi aktivnostmi. Ko so se razmere končno izboljšale sta si izbrala zahodno steno Mount Huntingtona (3731 m), ki leži v Nacionalnem parku Denali – približno 13 kilometrov stran od Denalija in 8 kilometrov stran od Mt. Hunterja. Ob prvem obisku sta preplezala smer Colton-Leech. Z vrha sta sestopila po smeri West face couloir. Med smerema Colton-Leechin West face couloirsta na sestopu opazila zahtevno linijo, ki je privabila njuno pozornost. Vreme je bilo lepo in primerno za plezanje, zato sta izkoristila priložnost. Po dveh dneh počitka sta ponovno odšla v steno in v dnevu in pol preplezala prvenstveno smer. Poimenovala sta jo Heart of stone(M7, 1050 m). SMAR v Franciji
Slovenska mladinska alpinistična reprezentanca je od 21. marca do 1. aprila izpeljala akcijo v gorskem masivu Ecrins. Akcije so se udeležili vodja Žiga Rozman, mentor Aleš Česen in člani Matija Volontar, Matevž Štular, Bor Levičnik ter gost Blaž Karner. Nastanjeni so bili v vasici Les Terases nad La Gravom. Glavne vzpone so opravili v severni steni La Meije in severni steni Le Rateau. V La Meije so Česen, Levičnik in Volontar preplezali Direktno smer (TD+/M6, 800 m). Karner, Rozman in Štular so preplezali smer Z z direktnim izstopomoziroma Z direct(TD/M5+, 800 m). V severni steni Le Rateau so Levičnik, Karner in Štular preplezali smer Cambon – Francou(TD+/6a, 500 m), Česen in Volontar pa poskusila z vzponom v smeri L’Empire des Sons(ED/M6, A1, 550 m). Med tamkajšnjim bivanjem so opravili še dva turna smuka, Česen in Rozman sta preplezala slap La Croupe de la Poufiasse (WI 4+, 200 m), Rozman sam je preplezal zahodni greben zahodnega vrha Rateauja (PD+/III, 250 m) in opravil smučarski spust iz Col de la Girose (4.3/AD/S5).
Pretekli teden
Pretekli teden je prevladovalo nestabilno in deževno vreme. Resnejših plezalnih vzponov ni bilo. Presmučane pa so bile Centralna in Vzhodna grapa v Velikem vrhu v Begunjščici, Zahodna grapa v Begunjski Vrtači, Peto Žrelo v Storžiču in Severna grapa v Viševniku.
Pred deževjem
V severni steni Krna je v soboto, 24. aprila, Drejc Kokelj smučal v območju smeri Zvitorepec. Spust je začel na vrhu Krna in smučal najprej do vrha smeri. Čez opast je zaradi nevarnosti porušitve le-te splezal, nato pa nadaljeval spust s smučmi. Po znanih podatkih smer do tedaj še ni bila v celoti presmučana, poskusi smučanja so ostali nedkončani zaradi lednih odstavkov sredi stene. V 150 m smeri naklonina sega do 65°, večinoma pa ne pade pod 55°. Največji naklon in izpostavljenost sta v zgornjem delu smeri, nižje smučanje olajša lep iztek.
Predpretekli vikend je Komisija za alpinizem PZS organizirala tabor v Martuljški skupini. Več o taboru še pride. Dogajanje je zaenkrat opisal Gregor Kristan (AO Cerkno), ki je mladega udeleženca tabora popeljal v smer Bučer-Kristan v Malem Oltarju. Z vrha sta nadaljevala na Veliki Oltar, z njega na sedlo Grlo in nato na Šplevto, kjer so bili zmenjeni z ostalimi udeleženci za skupno bivakiranje. Naslednji dan so se vsi povzpeli na Visoki Rokav, Gregor s soplezalcem pa še na Dovški Križ in nato po Jugovi nazaj v dolino.
Z zamikom sta bila objavljeni marčevski smeri Marka Lebana (AO Cerkno) v južnem pobočju Jehlca pod Rodico. V tistem pobočju še ni bilo zabeleženih vzponov, zato je smeri poimenoval Grantarska in Rutarska smer … Komentar avtorja: ˝Kot je rekel moj vzornik … Dokler se ne najde akter, ki bo dokazal, da je to plezal pred mano, sta to zame prvenstveni smeri.˝ Komentar se tiče večne težave avtorstva smeri, sploh v za današnje čase manj zahtevnih stenah. Včasih objava takšnih vzponov spodbudi morebitne predhodnike k komentarju in podajanju dodatnih informacij o zares prvih plezalcih v smeri. Seveda, če so predhodniki na tekočem z dogajanjem in še vedno med živimi. Prvenstvo je pogosto pod vprašajem, objava podatkov o smeri pa vseeno koristi, če ne drugega k bogatenju plezalnih vodnikov. Komentar o alpinističnem smučanju
V prejšnjih Alpinističnih novicah je Janez Javoršek komentiral status alpinističnega smučanja v AN in v Sloveniji… Hvala za komentar. Letos so bili alpinistični smuki v AN res redko omenjeni, sicer ne prvič 27. aprila, a preredko. Zato je v planu pregled pomembnejših alpinističnih spustov, ki bo povzel letošnje smučarsko dogajanje. Kar ni idealno – je vedno bolje omeniti vse spuste sproti. Razlogov za primanjkljaj je več. Med brskanjem po množici tur na spletnih straneh in socialnih omrežjih, ostane spust spregledan. Tu je tudi pomanjkanje časa pisca za pregled vsega in spet posledično spregledani spusti. Tu so še pogosto pomanjkljivo opisane ture, sploh na socialnih omrežjih (Kje? Kaj? Kdaj?)… Vsekakor je dobrodošel vsak komentar pod AN. Dobrodošle so dopolnitve – pa tudi na e-mail poslani spusti (in vzponi). Sodelovanje je dobrodošlo. Niti pri vzponih/plezanju ni idealne slike, tako da so potrebne spremembe. Vsekakor alpinistično smučanje je del alpinizma in je bilo včasih bolj prisotno. V enem obdobju se je bilo mogoče celo prijaviti na tečaj alpinističnega smučanja …
Alpinistični tabor Ecrins 2021 – razpis
Komisija za alpinizem PZS organizira alpinistični tabor za mlade perspektivne alpiniste v tujih gorah. Tabor bo potekal v masivu Ecrins v Franciji od 21. do 29. maja. Rok prijav je ponedeljek, 10. maj, do 12. ure.
Srečno!