Največji obisk Paklenice – Zaradi vremena manj dosežkov
Med prvomajskimi prazniki se je v narodnem parku kar trlo alpinistov in alpinistk iz vse Jugoslavije in tujine – Več ko 340 šotorov
Letos – med prvomajskimi prazniki in že pred njimi – je bila Paklenica obiskana kot še nikoli. Na Aniča luci in njeni neposredni okolici so našteli tudi po 340 šotorov, bili pa so še višje, proti Borisovemu domu in tudi spodaj. Slišati je bilo številne jezike in srečati je bilo mogoče plezalce vseh mogočih oprav in rasti.
Prišli so z Danske in Nemčije pa seveda iz Italije in Avstrije. Pozornost je vzbudila velika skupina češkoslovaških alpinistov z enotnimi majicami in napisom »Paklenica 84« itd. in bil je tudi pravi jugoslovanski zbor: iz BiH so prišli Sarajevčani in Zeničani, večina Srbov je bila iz Zaječara in manjkalo seveda tudi ni hrvaških alpinistov. Prednjačili pa so seveda tudi letos slovenski alpinisti.
Kvantiteti pa letos ni mogoče postaviti v bok kvaliteto, čeprav je vzrok iskati predvsem v slabem vremenu. O prvih prostih ponovitvah (vsaj pomembnejših) zaenkrat ni bilo slišati Precej so prosto ponavljali Diagonalko, Kačo, Velebitaško in Formo vivo. Vsekakor največ zanimanja pa sta vzbudila Janez Jeglič in Silvo Karo (AO Domžale). V nedeljo, 29. aprila, sta preplezala S steno Anič kuka v območju rumenih plat in poči med Formo vivo in Lažnjivko. Življenje, kot sta imenovala novo smer, sta ocenila s VI-, A 2/1, 250 m, plezala pa sta jo 13 ur. Je ena težjih smeri v steni, predvsem tehnična nekaj mest pa je tudi prosto preplezljivih (težko!). Uspelo jima je brez vrtanja celo tam, koder je bilo videti nemogoče, ponavljalcem pa priporočata 10 »jeseničanov« in 5 »profilov« pa zatiče in metulje. V steni sta ostali le dve zagozdi in šest klinov.
Precej prostih ponovitev je opravil Pavle Kozjek. Z Belčevičem sta preplezala Slovensko s Pips varianto (VI +), s Čižmekom in Osojnikom Fanikino (VI4-), z Gabrščkom pa Domžalsko (vse VI + ). Poroča tudi o dveh 2. PP: z Osojnikom sta 23. aprila ponovila Črno zarezo (VII- VI), dan kasneje pa z Gabrščkom kombinacijo Velebitaška-Jenjava (predlaga le VII- VI). Kozjek in Osojnik sta (27. aprila) preplezala tudi poč. Kanjon special sta jo imenovala (VII-) nad gornjim parkiriščem. Visoka je sicer le en raztežaj, toda zelo lepa in – preplezala sta jo čisto, le z zatiči. Kozjek in Mihelič sta opravila PP (verjetno prvo) kombinacije Velebitaška-Albatros (VI+) itd. Ponavljanje smeri Utopija (Gladek-Kozjek-Pepevnik) pa je Zoran Belšin posnel z 8 mm kamero. To smer sta tega dne (29. aprila) ponovila tudi Kozorog in Škamperle.
Ob tem naštevanju, ki pa seveda nikakor ni popolno, pa najbrž ne bo odveč še nekaj kritičnih misli. Veliko je bilo padcev in za mladega Sirela iz Gorenje vasi bi se kmalu končal z amputacijo noge. V nekaterih smereh je bilo naenkrat tudi po 20 navez (in več!). Dogajalo se je celo, da so bili v smeri plezalci tako rekoč eden ob drugem. Je to še alpinizem ali le epigostvo nečesa podobnega?
Magnezija je dominirala, pri čemer so letos bojda dominirali tuji »eksperti«. Pri plezanju težav z oceno VII in več je njena uporaba razumljiva, toda zakaj jo nekateri nosijo tudi v klasične smeri? Za kline in stopne zanke je vendar mogoče grabiti tudi s potnimi rokami!? Kakšen je bil vpliv tisoč in več glave množice na okolje, pa lahko ilustrira tudi opozorilo, ki ga je bilo slišati takoj ob prihodu: Ne pijte vode iz potoka! Vode, s katero so si sto in sto let tešili žejo vsi obiskovalci tega prelepega kotička naše zemlje, ki ga niso kar tako proglasili za narodni park.
Se bo našel kdo – lahko tudi nepoklican – in speljal vsaj del teh stotnij kam drugam? Prav gotovo bi se dalo kaj napraviti tudi z večjim sodelovanjem naše in hrvaške komisije za alpinizem: Če regulatitov (še) ni, jih je potrebno vpeljati, ne pa čakati, da bodo alpinistom vstop prepovedali. Primerov za tako rigorozne ukrepe nam namreč tudi v Evropi ne manjka. Varstvo okolja ni le stvar »naravovarstvenikov«.
F.S.
Smučanje po strmih vesinah povsod vse bolj priljubljeno
Alpinističnih smukov je tudi pri nas čedalje več, zato PZS naproša za sodelovanje – Nekaj zanimivih dosežkov
LJUBLJANA – Smučanje po strmih vesinah je letos doživelo izreden razmah tudi pri nas. Dogodkom je kar težko slediti in kaj lahko se zgodi, da bo tudi kak pomemben utonil v pozabo. INDOK služba PZS, ki pripravlja pregled vseh pomembnejših alpinističnih smukov, zato naproša za sodelovanje vse — za dopolnjevanje in korekture.
Feliks Škrlep in Jani Volkar sta sredi marca smučala s Kamniškega vrha (1250 m) do spomenika na Slevem (približno 500 m višinske razlike). Bil je enkratni turni smuk pravita. Teden dni kasneje je Volkar z Janezom Ažmanom z Zvoha prečil prek Ježa na vrh Korena. S sedla med Kompotelo in Košutno (približno 1950 m) sta potem smučala v dolino Korošice, nekako do postaje žičnice na Veliko planino. (Prvi skok sta obšla po gozdu, prek drugega sta si pomagala s pomožno vrvico, pod Ovčarijo pa sta naletela še na pet »ledeniških« razpok: vsega je bilo približno 1000 m višinske razlike.) 28. aprila sta se Škrlep in Volkar na smučeh spustila še po grapi, po kateri vodi normalni pristop na Staničev vrh v Zeleniških špicah. V pol ure sta bila z višine približno 1700 m (rama pod strmejšim delom grebena) pri tolmunih nad slapom Rep. Potem pa sta zavila čez »Srebrno sedlo« še na Planjavo in se (že v snežnem metežu) spustila nazaj v dolino.
Marko Paternu pa je 22. aprila smučal na področju Krvavca. Najprej se je spustil z Ježa po eni od grap na SZ strani. Lepa in sorazmerno lahka (S4/3, 111/30-45°/,250 m) smučarija. Je pa – kaže – malo pred njim tam nekdo že smučal. Paternu je potem splezal po 510 m široki grapi (imenoval jo je Pehta) nazaj na greben in jo potem tudi presmučal: S5, V-/45-550/ 250 m. (Dvajset metrov je bilo čistega vodnega ledu in si je moral pomagati s cepinom.) Za zaključek pa je smučal še po grapi (S4/3, IV-/35-500/, 650 m), ki je pod ograjo »spomladanske« proge na Krvavcu.
Tudi Davo Karničar ni počival. 20. aprila je presmučal Desni žleb v Oltarjih (Kočna, ocena: S4), ki sta ga dan kasneje še Gorazd Kocjan in Rado Markič. 21. preteklega meseca je Davo presmučal Grapo (približno 1000 m višinske razlike) v isti steni. Tri dni kasneje pa je opravil še »smuk v spomin Nejca Zaplotnika«. Presmučal je S steno Kokrske Kočne, in sicer desno od Grape v Kočni. Da je lahko sploh začel, je moral najprej prekopati opast, smuk pa je ocenil s S6.
Tudi smuk, ki so ga opravili Andrej Gosar, Niko Mole in Andrej Zorčič je minil v znamenju Nejca Zaplotnika. Smučali so namreč z vrha Jalovca skozi Ozebnik v Planico in tako ponovili (verjetno kot drugi) turo, ki sta jo prva opravila (8. 3. 1975) Tomaž Jamnik m Nejc Zaplotnik. Zgoraj so smučali nekoliko pod grebenom (bilo je hudo poledenelo), na začetku prečnice nad kotlom pa so morali tudi malo plezati (10 m), ker so bile skale kopne. Njihova ocena je S5+, 4+, 300 m, za zgornji del, celotne ture pa V-, 600 m. izmerili so tudi naklonino Ozebnika: 35 v povprečju (zgoraj in spodaj verjetno blizu 40°). F.S.
Iz poročil AO/S
INDOK službe PZS je o aktivnosti med prvomajskimi prazniki doslej prejela le sporočila najbolj zvestih sodelavcev. Iz njih pa smo lahko pripravili le kratke povzetke.
AS Ajdovščina: Herman Dragin poroča, da jih je bilo na srečanju pet in da so opravili 28 tur.
Šaleški AO: Rok Preložnik je povedal. da so bili v Paklenici od 26. do 30. aprila, vsega jih je bilo 22, opravili pa so približno sto tur. Veliko je bilo med njimi začetkov, zato je bilo kvalitetnih tur nekaj manj.
AO Vipava – načelnik Davorin Kodele: V Paklenici sva bila s Fabičem osem dni (na koncu pa se jima je pridružil še Fabijan Furlan). Ponovila sta Formo vivo. Kačo. Albatros…
AO Železničar – Ljubljana: Bojan Pokrajc je sporočil, da je bilo v Veliki Paklenici med 25. in 30. aprilom devet njihovih članov in opravili so 50 vzponov, pol od teh pripravniki. Prosto so ponovili Karabore.
Ob 110-letnici
V sredo so tisti, ki so zavrteli gumb za drugi program TV, imeli kaj videti – tričetrtumi film o planinstvu, vrh vsega še domače (zagrebške) produkcije. Bil je dokumentarec, pripravljen ob 110-letnici (letos) organiziranega planinstva v sosednji republiki. Očitali bi mu lahko, da je bil nekoliko preveč stereotipen, da je hrvatsko planinsko organizacijo prikazal kot da bi bila razdeljena na številne panoge in še kaj. Ob tem pa ne gre prezreti dejstva, da si kaj takega pri nas lahko kvečjemu želimo, kljub 100.000 in več članski organizaciji, ki je – mimogrede – v veliko oporo turizmu, na katerega karte toliko polagamo … in še bi lahko naštevali. Morda pa še ni prepozno, saj bomo šele leta 1993 slavili 100-letnico organiziranega planinstva na Slovenskem (če zamolčimo leta 1872 in Triglavske prijatelje iz bohinjske Srednje vasi)!?
F. S.
OD TOD IN TAM
Prečenje Kangčendzenge
TOKIO – Odprava Japonskega alpinističnega kluba je sporočila, da uspešno napreduje v zahodni steni južnega vrha Kangčendzenge. Njihov cilj pa je veličasten – prečiti nameravajo z Južne Kangčendzenge (8476 m) na Srednjo (8482 m) in glavni vrh (8586 m), potem pa še na Zahodno Kangčendzenge (8505 m). Bazni tabor so postavili 20. marca na višini 6150 m.
Japonsko-kitajska odprava
PEKING – Japonsko-kitajska odprava bo letos poskusila osvojiti drugi najvišji še neosvojen vrh v Tibetu – Namu nani (7728 m), znan tudi kot Gurla Mandhata. Odpravo je pripravil japonski univerzitetni klub, v njej bo 30 članov, v načrtu pa imajo tudi nekatera opazovanja. Posebna skupina (pet Japoncev in osem Kitajcev) je že krenila na pot, da bodo pripravili vse potrebno, saj je področje, kamor so namenjeni, skoraj neraziskano.
Dve odpravi s tibetanske strani
KATMANDU – V glavno mesto Nepala so prišle novice, da tudi obe odpravi, ki se vzpenjata na Everest s severa, prek Tibeta, nimata sreče. 14- članska, ki jo je pripravila britanska vojska in se je namerila ponoviti Messnerjevo smer v območju S grebena, je doživela hudo nesrečo. Njihov drugi tabor na višini 6200 m je zasul plaz. Tony Swierzy je bil mrtev, tri druge pa so morali menda evakuirati v domovino. Ameriška odprava pa je postavila bazni tabor na višini 5560 m. V njem so namestili zelo veliko najsodobnejše medicinske opreme. Računali so (vmes je prišla nesreča angleške odprave), da bodo zdravniki z aparaturami spremljali alpiniste tudi še v T 3 (6500 m).
Orientacijsko tekmovanje
GRIŽE – Planinsko društvo Zabukovica je v čast dneva ustanovitve OF organiziralo tradicionalno orientacijsko tekmovanje HOM 84. Udeležilo se ga je 11 pionirskih ekip s 38 člani (poleg domačinov še člani PS na OS Miroslav Širca in jamarji iz Prebolda), dve mladinski ekipi domačinov, štiri ekipe mlajših in ena starejših članov. Med vsemi so imeli največ uspeha domačini.
Planinski vodniki
SARAJEVO – Potem, ko je turistična zveza BiH (v tesnem sodelovanju s PZ BiH) izdala prospekt »Po planinama BiH«, so se potrudili tudi člani postaje planinskih vodnikov. Pripravili so sedem itinerarjev – od Treskavice in Bjelašnice, do Prenja, Kozare in Travnika. Imajo 30 članov, ki so usposobljeni za vse ture in radi bodo vodili kamorkoli. Potrebno se je le – vsaj 15 dni pred prihodom – javiti (PZ BiH tel. 071/23-434 ali PD Željezničar 512-451). Članom planinske organizacije vsaj zaenkrat za vodenje ni potrebno plačevati, stroški turističnih skupin pa so tudi minimalni. Žele si predvsem propagirati lepote svoje prirode.
ALPINISTIČNE NOVICE
Na Vršiču bo polno
Komisija za alpinizem je v roku za tečaj za inštruktorje alpinizma dobila kar 50 prijav, poznavalci pa trdijo, da jih bo prišlo celo precej več in – v Erjavčevi koči na Vršiču bo prek konca tedna – kaže – vse polno. Tečaj se bo začel v sredo, 9. t. m. ob 20. uri, vodil ga bo Jani Bele, vse dni pa bo zasedala tudi izpitna komisija, pred katero bodo kandidati opravljali praktične in teoretične izpite. Vsi so že prejeli obvestila, katero snov morajo predelati, s seboj pa morajo prinesti vso alpinistično opremo, tudi zimsko in smuči, pa še kompas in pribor za risanje.
Treking po Nepalu
Komisija za odprave v tuja gorstva PZS bo tudi letos organizirala popotovanje (treking) po Nepalu in to v dveh inačicah, skupinsko in za posameznike (manjše skupine). Trajal naj bi od 30. septembra do 30. oktobra, v kar je všteto tudi potovanje z letalom v Katmandu in nazaj ter večdnevno razgledovanje (z urejanjem formalnosti) glavnega mesta Nepala. Kandidati morajo računati s stroški približno 1400 dolarjev, prijaviti pa se morajo (312-553) do 15. junija. Po izteku prijavnega roka bo organizator Roman Robas s kandidati pripravil srečanje za dokončni dogovor.
Nezgodno zavarovanje
Zveza telesnokulturnih organizacij Slovenije je PZS obvestila, da so na osnovi sklepa Skupščine (10. aprila letos) sklenili pogodbo o nezgodnem zavarovanju športnikov z Zavarovalno skupnostjo Triglav. S. 1. majem so za 1,000.000 din (smrt) oziroma 2,000.000 din (invalidnost) in 200 din dnevne odškodnine za čas, ko zavarovanec ne more opravljati svoje poklicne dejavnosti, zavarovani tudi vsi alpinisti – športniki zaslužnega in mednarodnega razreda. ZTKO občin naj bi pod enakimi pogoji zavarovale športnike (torej tudi alpiniste) zveznega razreda in perspektivne. Ali so to tudi res že storile in kateri so na seznamih, pa bi se veljalo pozanimati – da ne bo prepozno!
Kandidati – so ali niso?
Letos vabil na tuje ne manjka, pa vendarle – kot da ne bi bilo pravega zanimanja. Razpis za tečaj kombiniranega plezanja na najvišji (kvalitetni) ravni je bil posredovan vsem republikam, rezultatov pa – razen »rezervacij« po telefonu – ni rodil. Na to, ali je obisk take akcije za nas zanimiv ali ne, pa tudi še nihče ni dal uradnega odgovora. Toda: če hočemo svojo in to institucionalano šolo, ki bo zanimiva tudi za tujce, brez takih izkušenj ne bo šlo. Naj čakamo, če se bo prijavil kak interesent in sam kril stroške?
Kakšen je bil rezultat drugega razpisa za udeležbo na taboru in na srečanju alpinističnih vzgojiteljev v ENSA, pa žal ni bilo mogoče dobiti odgovora. Rok je bil (pre)kratek, iztekel se je 30. aprila, ko je bila večina že davno v Paklenici… Kdaj bo izbor, pa nihče ne ve.
Smučanja bo dovolj
Poročali smo že, da bo maj poln smučarskih akcij. Po Kramarjevem smuku bo v nedeljo, 13. t. m. Štuparjev memorial na Kamniškem sedlu. Organizatorji (AO Kamnik) zatrjujejo, da ni nobenih sprememb, da bo vse, kot je bilo v prvem razpisu. Tretji konec tedna v maju bo najbolj pisan. Črnjani vabijo pod Raduho, gornjesavska PD pa na Triglavski turni smuk. Žal podrobnih razpisov še nismo prejeli ne za prvo ne za drugo akcijo. Vodstvo Akademskega PD pa je sporočilo, da bo memorial VTK (27. t. m.) tudi letos namenjen predvsem srečanju mladih s starejšimi (sedanjih članov AO in PD z nekdanjimi). Pričetek bo v soboto zvečer v Tamarju, osrednji dogodek pa smučanje s Kotovega sedla – toda ne tekmovalno.
Poč ob Luknji
Tudi v Osapski steni in na Črnem Kalu alpinistov med prvomajskimi prazniki ni manjkalo. Med novicami pa (zaenkrat) omenimo le eno. Miha Kuhar in Srečo Rehberger (oba AO Kranj) sta 2. t. m. preplezala poč (V+, AO) levo od Luknje, ki doslej menda še ni bila preplezana.
Jugoslavske hory
Redko se zgodi, da dobi človek v roke tako simpatičen vodnik – napisan na tujem, tehnično sicer enostaven, pa vendarle več kot odlično propagandno gradivo za obisk naših krajev. 377 strani (A 5), tipkanih s pisalnim strojem, vmes pa veliko skic o gorah (in rekah) Jugoslavije. Pripravila ga je četverica Milan Čepelka, Ladislav Jirasko, Ludek Leder in Antonin Zaruba, izdal pa Oddil VHT Slovan iz Lyse nad Labo(ČSSR). Imena, ki so nam na tem področju že znana, saj so že v preteklosti odigrali pomembno vlogo pri usmerjanju češkoslovaških planincev in alpinistov v naše gore. To, da so v kolofonu zapisali, da vodnik ni jezikovno lektoriran in da je le za interno uporabo, sploh ne moti.
Aprila v Koglu
Mišo Jugovič, Marko Kunaver in Dare Šolaja (vsi AO Črnuče) so že aprila plezali v steni Kogla. Sledov predhodnikov ni bilo (več) videti. Ponovili so Virensovo smer in bili z razmerami kar zadovoljni. Na gredini je bilo sicer še nekaj snega in kamin je bil povsem zaledenel, od vsepovsod so se oglašali plazovi…
Bergsteiger 5/84
Če bi ocenjevali le kvantiteto informacij o našem alpinizmu v zadnji (majski) številki nemške revije Bergsteiger, bi bili lahko zadovoljni. Tri strani, točneje polovičke, saj ostali prostor zasedajo reklame, in pet fotografij – toliko nam namerijo bolj redko. Toda novice so prvič pretežno o lanskem poletju (AO Radovljica in Rašica v Andih), le o novi smeri v Fitz Royu bi lahko rekli, da je (kolikor toliko) sveža. Nerazumljivo je, kako da še vedno ne morejo točno prepisati vseh imen in priimkov, zakaj je npr. Klemenc Clemenz, ko pa so nekoliko višje lepo napisali Rašica? In ker so poročilo (odposlano istočasno) o primorski odpravi, naši lansko leto v Andih najbolj uspešni, kaže, odložili, so Primorsko smer pripisali Italijanom.
Tečaj GRS
Podkomisija za vzgojo in tehniko Gorske reševalne službe PZS je za konec tedna pripravila tečaj za pripravnike GRS. ki bo na Planini na Kraju (Komna). Vadili bodo reševanje v zimskih razmerah, predvsem pa bodo spoznavali, kako je potrebno ravnati, kadar je nevarnost plazov (in kako je potrebno reševati izpod njih). Tečaj se bo začel v petek.
Alpinistke v Wales
Tudi alpinistke imajo vsako leto nekaj srečanj in nekatera so že kar tradicionalna (Rendez vous de Haute Montagne). Za srečanje v Walesu (Velika Britanija) sprejema prijave Jay Turner, Pinnacle Club, 57 Fitzroy Road, London NWI 8TS, UK. Upajmo, da bo mogoča tudi udeležba naših, za kar pa bo seveda morala poskrbeti komisija za alpinizem.
Vabilo na sejo GO PZS
LJUBLJANA – Peta letošnja številka Obvestil, delegatskega in uradnega glasila PZS, je vsa posvečena 2. seji Glavnega odbora PZS, ki bo v soboto, 12. t. m. Dnevni red je sicer bolj ali manj običajen, je pa dolg in napoveduje več pomembnih razprav. Seja bo v Domu sindikatov v Ljubljani, pričela pa se bo ob 9. uri.
Zadnji vzpon Hrista Predanova – Prve podrobnosti o nesreči
Prvi alpinist, ki se je letos povzpel na najvišjo goro sveta, brez dodatnega kisika, je za vedno ostal na gori
Po vrsti neuspešnih poskusov ponoviti Jugoslovansko smer na najvišji vrh sveta Mount Everest, 8848 m, je prišla novica: Bolgar Hristo Prodanov je prvi, ki se je v tej sezoni povzpel na Everest. In še bil je trinajsti, ki se je na vrh povzpel brez uporabe dodatnega kisika. Naslednjega dne pa so svet že obkrožile novice, da Prodanova pogrešajo in da je verjetno za vedno ostal na gori.
65 ŽRTEV NAJVIŠJE GORE SVETA – Zaslužni mojster športa Hristo Prodanov je bil rojen 24 februarja 1943 v Karlovu, Plovdivsko okrožje. Po poklicu je bil metalurški inženir, zaposlen v SMK »L. Brežnjev« in član PD Čavdar iz Kremiovcev. Za izredne zasluge na alpinističnem področju so mu podelili naziv heroj socialističnega dela. Med njegovimi največjimi dosežki omenjajo vzpon na Lotse (8501 m), lani je v 28 dneh opravil štiri vzpone na sedemtisočake, štirikrat je bil na Pik Leninu (7134 m), na Piku Korženevske (7105 m) trikrat prav tolikokrat na Piku Komunizma (7492 m) itd. Opravil je tudi vrsto težkih vzponov v Alpah in plezal tudi že v naših Julijcih itd.
Iz zaenkrat še skopih poročil, ki nam jih je doslej uspelo zbrati, je bolgarska odprava četrti višinski tabor uredila šele 19. aprila na višini 7320 m. Isti dan pa sta Hristo Prodanov in Šerpa Ridži postavila tudi šotorček na mestu T 5 (8120 m). 20. aprila ob 5.45 po lokalnem času proti vrhu. Ob 11. uri je Prodanov sporočil, da je nekako 8500 m visoko, da je sam, ker se je spremljevalec zaradi tehničnih težav obrnil.
Po nekako dvanajstih urah napornega vzpona v sicer lepem (sončnem) vremenu, toda temperaturi – 40° C, se je prvi mož bolgarskega alpinizma Hristo Prodanov ob 18.10 oglasil z vrha. Po kateri smeri, originalni jugoslovanski ali morda Hornbeinovem ozebniku je preplezal vršno gmoto, še ni znano, sestopal pa je skoraj zanesljivo po ozebniku. Ob 21.10 je namreč po radiu sporočil, da išče primerno mesto, koder bi lahko bivakiral, ker da zaradi teme ne more več naprej. Kakšno noč je preživel, si komaj lahko predstavljamo.
V soboto 21. aprila so slišali le še zelo slab signal. Razumeli so, da je verjetno nekje med 8500 in 8300 m in da se slabo počuti. Takoj so začeli z reševalno akcijo. Jankov in Džamzov sta s kisikovimi maskami odhitela iz četrtega tabora, za njim še Vlčev in Ridži, njim v podporo pa so iz »dvojke« odšli. Petkov, Doskov in Iličev. Prodanov pa se je čedalje težje oglašal in komaj so ga še kaj razumeli. Medtem je namreč izgubil rokavice in roke mu najbrž niso več služile. In kje je točno, tudi ni mogel sporočiti.
Ob 18. uri so slišali tovariši zadnje glasove Prodanova, ob 19.45 so zaznali le še, da je vklopil radioaparat, glasu pa ni bilo več. Jankov, ki se je najhitreje vzpenjal, dve uri celo v popolni temi, je okoli 21. ure kot zadnji odnehal. Dosegel je višino 8400 m, sledu za tovarišem pa ni našel. Ostali pa so v taboru 5 medtem z velikimi količinami kisika komaj rešili Šerpo Ridžija, ki mu je začelo odpovedovati srce.
V nedeljo se je spustil v T 5 Jankov, ki je noč preždel v steni, toda k sreči brez hujših posledic. Vreme je bilo slabo, pihal je orkanski veter, ki je poškodoval šotore v T 4 in 5 in – vodstvo odprave se je moralo odločiti za umik. Kako je bilo zadnje dni preteklega meseca, ali so lahko še enkrat odšli na goro, za zdaj ni znano.
FRANCI SAVENC
Tudi Manaslu premagan
LJUBLJANA – Iz Nepala je prišla novica agencij Reuter in AP, da sta se člana naše alpinistične odprave Viktor Grošelj in Stipe Božič po južni strani povzpela na vrh 8.163 m visokega Manasluja v Himalaji. Tako je premagana tudi gora, ki je 24. aprila lani zahtevala življenji Nejca Zaplotnika in Anteja Bučana.