Alpinistične novice 17/1975

Kondicijski preskus
Kdo bo pokazal najboljšo kondicijo na smučeh – to je bilo eno najbolj pogostih vprašanj zadnje dni. Sedaj ve­mo, da je traso KOMNA-TRIGLAVSKA JEZERA-KA­NJAVEC-VELO POLJE-BOHINJSKA VRATCA-KR­MA najhitreje prešel Marjan Manfreda (Matica), za njim pa sta se v razmaku 5 minut zvrstila Dorči Kofler (Moj­strana) in Roman Robas (Medvode). Dobrih tričetrt ure za njimi pa so do Kovi­narske koče v Krmi eden za drugim prišli: Ivo Skumavec, Franc Kotnik, (oba Mojstra­na) in Borut Bergant (Tržič). Teh šest bo sestavljalo tudi naši dve ekipi za prvo sve­tovno prvenstvo v alpinistič­nem smučanju. Prijavljenih je bilo sicer več in tudi na Komni so bili pripravljeni še ne­kateri, dva pa sta celo odsto­pila šele pod Kanjavcem. Čas – štartali so nekako ob 5.30, na Kanjavcu so bili prvi ob 8.45 in v Krmi ob 10.45 – je za razmere zelo dober. Prak­tično vsi udeleženci kondicijskega preskusa so imeli krat­ke smuči (pod 1,80 m) s Silvretta vezmi, ki omogočajo močno dviganje pete, le Ro­bas je imel normalne smuči in turnosmučarske vezi Marker, ki so za turno smučanje sicer dobre, na tem tekmova­nju pa se niso obnesle.

Za turne smučarje
V soboto in nedeljo je bilo po gorah zelo živahno. Poleg posameznikov ali manjših sku­pin, ki jih je bilo opaziti predvsem v gorah nad Bohi­njem, moramo omeniti sku­pino 30 smučarjev, ki so se v petek zbrali na Komni. V soboto so odšli na Krn, v nedeljo pa do Vogla in se spustili skozi Žagarjev graben v dolino. Vsi so zatrjevali, da je sneg v najboljšem pri­meru držal kvečjemu do 9. ure, da je bilo opaziti precej plazov in – da je bilo ču­dovito.
V soboto in nedeljo je na vrsti TRIGLAVSKA SMUČAR­SKA MAGISTRALA. Prijave sprejema pisarna PZS (tel. 312-553), cena je 120 din, od­hod s posebnim avtobusom pa bo v soboto ob 6. uri z Dvožakove 9. Vodja Peter Janežič.
Stane Belak je v soboto smučal z rame malo pod (okoli 20 metrov) vrhom Razorja. Med povratkom skozi Sovatno je imel priložnost opazovati ogromne naslage (15, 20 in več metrov) sne­ga, ki so ga nanosili plazo­vi. Dolinica pod Bivakom IV je povsem zravnana z okolico itd. Še ena zanimivost – me­teorolog na Kredarici je po­vedal, da se je naenkrat spro­žil sneg z vsega Triglavskega ledenika. Inštrumenti so se majali huje, kot če bi pihal veter z 200 km/h!

Alpinistične šole
Akademski AO vabi v četr­tek ob 20. uri na predavanje (v društvenih prostorih – Trg revolucije 1/56) Toneta Sazonova-Tonača O BIVAKIRA­NJU. Plezalne vaje so vsak torek od 16.30 dalje na Turncu.
AO Matica vabi v četrtek ob 19.30 (vogal Židovske in Gosposke ulice) na predavanje Jureta Senegačnika NEVAR­NOSTI V GORAH. Plezalne vaje imajo vsak torek in če­trtek od 16. ure dalje na Turncu.
AO Medvode vabi v četrtek ob 19.30 na predavanje Mar­jana Aljaža NEVARNOSTI V GORAH, VREMENOSLOVJE IN ORIENTACIJA. Predavanje bo v društvenih prostorih.
AO Kranj vabi v četrtek ob 18.30 na predavanje Marjana Ručigaja ORIENTACIJA, IZ­RAZOSLOVJE. Predavanje bo v društveni pisarni. Plezalne vaje so ob ponedeljkih in pet­kih od 15. ure dalje (Turnc in Preddvor).
AO Celje ima predavanja AŠ prav tako ob četrtkih (v društveni pisarni), prav tako kot plezalne vaje, ki so v plezalnem vrtcu. Zvrstila so se že številna vzgojna preda­vanja in tudi pregledi diapo­zitivov, v gosteh so imeli tu­di že Dušana Kukovca, ki jim je predaval o odpravi na Nor­veško. Pred tečajniki pa so še številna predavanja in tudi predvajanje filmov.

Vse o Kleku
V zadnji številki (1/75) re­vije »Planinarski list«, ki jo izdaja PD Kamenjak na Re­ki, je Stanislav Gilič shematsko prikazal, kako so alpini­sti nizali smeri v jugovzhod­ni steni Kleka od leta 1912, ko je bil opravljen verjetno prvi vzpon, pa do 13. oktobra 1972, ko sta Aleraj in Barišič preplezala »Polprvenstveno smer«.
Naši alpinisti so v JV steni Kleka letos že bili (druga »runda« bo za prvomajske praznike). Franc Čanžek in Srečko Mesarec sta 12. t. m. preplezala Dragmanovo smer (V-). Stena je bila kopna, le na vrhu je bilo nekaj snega.

Smučarski tekmovanji
V nedeljo bo na Kamniškem sedlu XII. tekmovanje v vele­slalomu za Štuparjev memorial. Organizator AO Kamnik poziva vse (alpiniste in planince), da se tekmovalni ko­misiji priglase v soboto naj­kasneje do 19. ure. Start bo ob 9. uri, razglasitev rezulta­tov pa ob 15. uri v Kamniški Bistrici. Tekmovanje (skupaj s Kramarjevim smukom in VTK) šteje za alpinistično prvenstvo.
III. memorial Zvoneta Koflerja pa bo 4. maja s star­tom ob 9. uri pod Luknjo (Vrata). Organizatorji (GRS Mojstrana) obljubljajo progo, ki bo imela višinsko razliko 600 m, 15 vrat, teren pa ne bo urejen. Prijave sprejemajo tu­di še v Aljaževem domu (v soboto) do 18. ure, pravico tekmovanja imajo le registrirani pripadniki GRS, vsaka postaja pa ima pravico poslati največ 7 tekmovalcev (ekipe štejejo po 3 člane). Cesta v Vrata bo usposobljena za prevoz z osebnimi vozili, Aljažev dom pa bo oskrbovan.

Himalaja vse dražja
Devalvacija se pozna tudi v Himalaji in drugih gorstvih. Povišale so se takse za vrho­ve, plačilo nosačev je močno poskočilo, dražja pa je tudi oprema in vse drugo. Taksa za K2 (Chogori) bo po no­vem npr. 3000 dolarjev, za vr­hove ranga Gašerbrum III pa 2000 dolarjev. Dnevno plačilo za nosača v Hindakušu je bilo leta 1960 npr. 30 afganov, lan­sko leto pa že 400!

Znova na Manaslu
V začetku marca je v Ne­pal odpotovala V. španska ekspedicija pod vodstvom H. Garcije (44). Cilj je Manaslu (8125m), kar so poskušali že leta 1973.

Na Nanga Parbat
Dr. Herrligkofler je znova na poti pod Nanga Parbat (8125 m), z njim pa 20 alpi­nistov iz Nemčije, Avstrije in Švice – petnajsta odprava njihovega Instituta. To pot je njihov cilj »najtežja smer« JV steber Nanga Parbata, ki me­ji z desno stranjo na Rupalsko steno. Njegova višina (4000 m) in ekstremna naklonina ga uvršča med velike »probleme« Himalaje današ­njih dni.

Nonstop – Tatre
Od 14. do 21. avgusta lani so štirje slovaški alpinisti »prečili« Tatre prek severnih in vzhodnih sten 16 vrhov. Osem smeri je bilo najvišje težavnostne stopnje, dva dni vmes so bivakirali zaradi sla­bega vremena, najdaljši vzpon je trajal 17 ur, preplezali so 7170 višinskih metrov itd. Vse­kakor dokaz skrajne kondicijske pripravljenosti.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja