Alpinistične novice 15/2018

Mitja Filipič:Lepi vzponi, strmi spusti in frikanje

Plezalci so večinoma že na lovu za toplimi oprimki. V zadnjem tednu se je precej plezalo v istrskih plezališčih, Vipavski dolini in Kraškem robu. Veliko je bilo obiska tudi v Klemenči peči. Snega pa je v gorah še veliko in ni še konec z vzponi v zimskih razmerah. Člani PK Idrija so v soboto, 7. aprila, obiskali Srednji vrh nad vasjo Krn, kjer so se podali proti na temu območju popularnima Levi in Desni grapi. Preplezali so kombinacijo obeh, saj Desna v spodnjem delu ni več zalita. Soimenjak omenjenega vrha stoji tudi nad Drežnico. Med njim in Krnom se v steno zareže izrazita grapa, ki tudi sliši na ime Grapa. Smer sta 7. aprila preplezala Marko Leban in Rado Lapanja (oba AO Cerkno). V spodnjem delu sta si izposodila vstop smeri Korito, ki je na pogled in po težavnosti bolj privlačen od originala. Do vrh Krna sta nato pristopila po varianti Centralne. Marko je pred kratkim plezal tudi v južnih pobočjih Porezna. Vzpone je zarisal in objavil. Na dan je nato prišlo še nekaj podatkov o prvopristopnikih. Gre za lažje grape, ki ob ugodnih razmerah nudijo prijetno poplezavanje in strmo smučanje.

Dobre razmere se najdejo v Martuljški skupini. Snega je bilo in bo še nekaj časa na pretek. Člana AO Kranj Robert Karu in Jaka Domitrovič sta v nedeljo, 8. aprila, preplezala Špikov graben (III, WI3+, 30-50°, 600 m). Izrazita smer leži levo od Špika in je ponavljalcema nudila kar dobre razmere. Dve tretjini smeri sta veselo pikala trd sneg in ponekod led, ostalo tretjino pa sta morala gaziti. Pomlad ju je občasno pozdravljala s kamnitimi izstrelki. Dolino sta dosegla okoli enih popoldne, ko so bili na sporedu plazovi v vseh okoliških stenah. Na začetku tedna sta skupaj obiskala tudi Mladinsko smer (IV/II-III, 620 m) v Storžiču in poročala o škripavčku, ki je škripal preko celotne smeri. Člani ŠD Freeapproved so obiskali Veliko Martuljško Ponco. S smučmi na ramenih so se povzpeli visoko pod vrh, sam vršni del pa ni nudil smučljivega prehoda, zato so se nanj povzpeli z lažjimi nahrbtniki. Sledil je povratek do smuči in smučanje v Dnino.

Blaž Karner (AO Ljubljana Matica) in Aljaž Pavšek sta v petek, 6. aprila, obiskala Veliki Klek. Poleg lepega vremena in razgledov sta imela tudi dobre snežne razmere …

Smučarsko je bilo v zadnjem tednu zopet pestro. V Begunjščici je bila večkrat smučana Centralna smer. Jaka Ortar je tam smučal Križ sv. Ane (spodnjih 90 metrov 55°, zgoraj 40°). Dvakrat je bil obiskan SV greben Košutice (tudi Ljubeljske Babe). Smer si je Jaka Ortar ogledal s Pece, 2. aprila pa jo je presmučal skupaj z Markom Kernom in Marijano Cuderman. 250 metrska smer se nagiba med 40 in 50°, najstrmejši prehod pa doseže 55°. Smučarska ocena je Z. V smeri so večinoma smučali po dobrem trdem snegu drugod pa po veselcu. Smer je 6. aprila ponovil Primož Vrhovnik, ki je naletel na bolj mehke razmere in nekaj snega poslal v dolino. Nekaj dni pred tem je presmučal tudi Kramarjevo s Črnim grabnom. Smučal je ponekod po trdem spihanem, drugod pa po suhem napihanem snegu. V Storžiču je smučal tudi Matej Mejovšek. 6. aprila se je podal v steno desno od bivaka in opravil prvi smučarski spust v tej strmi in razbiti steni. Smučanje je pričel na grebenu in ga končal na začetku prečnice, ki vodi nazaj do bivaka.

Strmine v Storžiču. Foto: Matej Mejovšek

V Kranjski Rinki sta 6. aprila Matej Kosem in Klemen Šafar presmučala Južni žleb. Smučala sta najprej po požlejeni podlagi, nato po kloži, nižje pa po zmehčanem snegu.

Letos je bil že večkrat presmučan Špik (III). O zadnjem spustu je poročala Alenka Klinar (AAO). V Kačjem grabnu so menda trije skoki, en od njih zahteva nekaj praskanja po skali.

V Kaninskih gorah je bila presmučana smer v grebenu Stadorja. 7. aprila je Mitja Filipič (AO Nova Gorica) smučal s špičastega vrha levo od običajne smučarske smeri. Nenačrtovanost spusta in dejstvo, da je že naslednji dan v smeri nastala kopnina, sta pripeljala do imena Utrinek (Z+, 40-50°, 200 m). Presmučana je bila tudi Grapa v severnem grebenu Hudega Vršiča (v grebenu Lopa-Rombon), v soseščini Montaža pa Špik nad Plazom in Špik Hude police. Slednjega sta 7. aprila presmučala Marijana Cuderman in Marko Kern – v spodnjem delu po različnih smereh.

Šiša Pangma
V petek, 6. aprila, sta se proti Šiša Pangmi (8027 m) odpravila Ines Papert in Luka Lindič. Njun cilj je prvenstvena smer v jugozahodni steni.

Srečno!

Dodatek:
Dodajamo nekaj smučarskih smeri in manjkajočih podatkov.
Matej Mejovšek je v ponedeljek, 2. aprila, najverjetneje presmučal novo varianto Desnega Y, ki obstoječo smer poveže direktno s severnim predvrhom Vrtače.
Spust po smeri Križ sv. Ane je bil najverjetneje prvič ponovljen. Ocena spusta je Z+, 55/50°, 110 m.
Z Velike Martuljške Ponce so že bili opravljeni spusti in to v prazgodovini našega alpinističnega smučanja. Prvi spust sega v leto 1952, ko se je z vrha s smučmi spustil Janko Blažej. S spremljevalcem sta uporabila vrv za spust preko skoka v zgornjem delu. Janko je nato tudi nadaljevanje smučal varovan z vrvjo, saj je v času podviga grozila velika nevarnost plazov. Novejša smučarska smer, ki omogoča spust brez vrvi, je bila presmučana le dvakrat. Poteka pa levo ob JV grebenu.

1 komentarjev na članku “AN – 10.04.2018”
Jaka Ortar, 9. 04. 2018 19:13
Morda ti kaj prav pride:
– Vrtača – verjetno nova varianta Desnega Y, ki pripelje na severni predvrh Vrtače https://www.snezak.si/razmere/vrtaski-rodeo.html
– Košutica – SV greben, verjetno prvenstvena https://www.snezak.si/razmere/baba-poleg-btc-city.html
– Storžič – nova linija nad Bivakom https://www.snezak.si/razmere/pokoncna-linija-v-storzicu.html
moj vris, Mejovšek je potrdil, da je prav: http://shrani.si/f/3R/Vl/1Rn5zobc/1/storzicmejovsek.jpg
Smeri ni (še) dal imena, višina je 300 m, več podatkov nimamo.
– Špik nad Plazom – Južno pobočje, redko je zalito do podna (višina smeri 750 m!). V soboto in nedeljo idealne razmere. https://www.snezak.si/razmere/sp-sp.html Danes sva bila z Markom spet tam, zgoraj pomrznjeno in razbito od včerajšnjih spustov, v srednjem delu putrček, spodaj skorja.
– Špik Hude Police – JZ stena, https://www.snezak.si/razmere/sp-sp.html redko smučano.
– Begunjščica – Križ sv. Ane, https://www.snezak.si/razmere/v-sili-se-hudic-muhe-zre.html
Verjetno 1. ponovitev, Z+, 55°/50°, 110 m. Vris: http://shrani.si/f/1/98/4JGjQ5Ak/1/krizsvane.jpg
– VMP v Dnino https://www.snezak.si/razmere/smuka-z-velike-martuljske-ponce-v-dnino.html
Fantje so smučarski prehod iskali na napačnem mestu – na območju običajnega zimskega (peš) pristopa po grapah, v katerih so skoki. Po eni od takih grap se je spomladi 1952 spustil tudi Janko Blažej, gl. komentarje pod objavo na Snežaku.
Smučarska varianta gre veliko bolj levo ob JZ grebenu VMP, Markov vris. Tam sta bila doslej (samo!) 2 spusta, zelo redko dovolj zalije en prestop na grebenu.
– Storžič – Kramarca s Črnim grabnom https://www.snezak.si/razmere/klasika.html
– Kranjska Rinka – južni žleb https://www.snezak.si/razmere/kranjska-rinka.html

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja