Vikend, 14. 02. 2004
… če se ti v gorah zgodi nesreča, od trenutka, ko o tem obvestijo reševalno službo, pa do takrat, ko vzleti helikopter?
Draga televizija …
V oddaji Najšokantnejši posnetki na svetu sem videl tudi prizore plazov v gorah. Zanima me, koliko časa traja, če se ti v gorah zgodi nesreča, od trenutka, ko o tem obvestijo reševalno službo, pa do takrat, ko vzleti helikopter. Kolikim ponesrečencem letno približno pomaga Gorska reševalna služba v Sloveniji?
Damir iz Ljubljane
Helikopter (SV ali policije) sodeluje v približno 40 odstotkih vseh akcij, druge so klasične peš akcije. Čas do vzleta traja nekje do pol ure (odvisno, kako so reševalci, člani posadke dosegljivi). V visoki poletni sezoni, ko se zgodi največ nesreč, se ta čas skrajša na približno pet minut, ker takrat ob koncih tedna na Brniku dežura ekipa za reševanje v gorah. Take akcije, kjer je ponesrečenec natančno lociran, so končane v eni uri. Pri klasičnih akcijah je odzivni čas, da se moštvo GRS zbere na postaji in odide na akcijo, 15 do 20 minut, nato sledijo še dostop, reševanje in sestop, kar lahko traja nekaj ur ali celo več dni.
Letno opravi GRS 280 vseh reševalnih posredovanj, v katerih je udeleženih 300 ponesrečencev. Več o statistiki nesreč www.gorska-resevalna-sluzba-slovenije.org
Janez Kosec,
načelnik Podkomisije GRS za informatiko in analitiko
Pripravlja Klemen Košir