Samo ena kwh za vzpon na Triglav

Jutro, 19. marec 1939 – dLib.si

Poraba elektrike pri plezanju na očaka naših planin 

Označba kilovatna ura nam je domača po vsakomesečnih računih elektrarne. Povprečni človek smatra kilovatno uro večinoma za drago, le malokateri pa si zna prav predstavljati, kaj prav za prav pomeni.

Kilovat je enota za merjenje mehanične storitve in predstavlja silo, ki je potrebna, da se breme 102 kg dvigne v eni sekund meter visoko. S številko bi jo torej izničili 102 kg(m) sek. Če damo tej sili delati eno uro, dobimo enoto za mehanično delo kilovatno uro, ki je enaka 102 kg-m krat 3600 sek. to je 367 200 kg-m. 

Vzemimo sedaj za podlago našemu računu obilnega turista s težo 102 kg, ki hoče splezati na Triglav. Če prične vzpon ob vznožju nagega očaka, mora premagati višinsko razliko kakšnih 2200 m, opraviti mora tedaj mišično delo, ki je enako 102 kg krat 2200. Skupaj torej 224 400 kg m. Če delimo to število s številom metrskih kilogramov v kilovatni uri, dobimo tedaj storitev 061 KWh, torej nekaj več nego pol kilovatne ure. 

Mnogim se bo to videlo neverjetno, ker smo navajeni kilovatne ure računati v denarju, zdelo se jim bo da pride tako težak turist vendarle »prepoceni« na Triglav. A je vendar tako. Če preračunamo še razne druge izgube sile dobimo v najhujšem primeru celo kilovatno uro kot višek sile, ki nam je potrebna za vzpon na Triglav.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja