pomoč GRS Kamnik, 22.-23. december 2024
Po obdobju zatišja številna gorska reševanja
Društvo GRS Kranj je 22. in 23. decembra 2024 pomagalo Društvu GRS Kamnikpri reševanju dveh zaplezanih madžarskih planincev. Akcija se je pričela 22. decembra zvečer, ko njuna lokacija še ni bila povsem znana, nahajala naj bi se nekje v bližini poti med Brano in Tursko goro. S terenskimi vozili so se po zasneženi cesti prebili do Jermance, kjer pa so intervencijo zaradi snežnega neurja in nevarnih razmer prekinili. Istočasno so prejeli informacijo, da sta zaplezana dejansko na območju Kotliške grape, torej drugje, kot je bilo sprva javljeno.
Naslednji dan so se ob 6.30 zjutraj zbrali v bazi GRS Kamnik. Reševalec letalec je bil dodeljen v helikoptersko ekipo GRZS, ostali člani GRS Kranj pa v moštvo za klasično reševanje. Kontakt z žensko je bil še ohranjen, moški naj bi poškodovan ležal nižje pod njo, stik z njim pa je bil izgubljen. Cesta do žičnice v Koncu je bila zaradi zdrsa kamiona, ki je posipal cesto, neprevozna. Zdravnik je krenil peš s predhodnico GRS Kamnik proti Žmavčarjem, glavnina pa je čakala na sprostitev ceste in nato nadaljevala za njimi. V tem času sta reševalec letalec in zdravnica GRS Ljubljana poletela s helikopterjem LPE (Letalske policijske enote) proti Kotliški grapi, vendar so močni sunki vetra onemogočali približanje steni. Kljub temu so zaplezano locirali, potrdili koordinate in moštvu na terenu poslali sliko njene lokacije, kar jim je zelo pomagalo.
Reševalci so začeli z nekajurno kalvarijo gaženja čez Žmavčarje v ponavljajočih se orjaških sunkih vetra. Ko so se združena predhodnica in prvi zasledovalci približali kraju nesreče, so na klic proti grapi zaslišali tudi žensko vpitje, kar jih je navdalo z olajšanjem, saj je bilo jasno, da še ni prepozno. Kljub fotografiji iz helikopterja je bil natančen položaj planinke v steni grape uganka, zato se je klicu reševalcev ponovno odzval helikopter LPE, ki je potrdil pravilno smer spuščanja reševalcev. Na nadmorski višini približno 1700 m sta iz snega gledala dva manjša macesna, ki so ju reševalci izkoristili za namestitev sidrišč. Po vrvi se je skoraj 100 m v globino spustil kamniški reševalec in prvi dosegel zaplezano gospo, nato mu je sledil še zdravnik. Skupaj sta ocenila psiho-fizično stanje gospe, ki je bilo presenetljivo dobro, saj je noč preživela v debeli spalni vreči. Omrzline je niso preveč ovirale pri gibanju, zato sta jo hitro opremila v plezalni pas in privezala na vrv ter ji dala vroč čaj. Reševalci so nato vse tri varno potegnili iz stene. Glede na zahtevne razmere in pozno uro reševanje poškodovanega moškega, katerega lokacija ni bila natančno znana in s katerim že več kot 12 ur ni bilo nikakršnega kontakta, ni bilo mogoče.
Sledil je dolg sestop v dolino, ki ga je gospa zmogla sama z varovanjem z vrvjo. V dolini je bila predana reševalcem NMP Kamnik in prepeljana na nadaljnje zdravljenje v UKC Ljubljana.
Na dvodnevni naporni in zahtevni akciji so poleg reševalcev matične GRS Kamnik sodelovali tudi reševalci iz GRS Kranj, GRS Celje, GRS Ljubljana in GRS Škofja Loka. Vsem društvom gre velika zahvala za zgledno sodelovanje, še posebej pa GRS Kamnik za odlično vodenje kompleksne intervencije. Prav tako hvala Letalski policijski enoti za pomoč s helikopterjem, ki je bila v omenjenih razmerah vse prej kot samoumevna.
Iskanje poškodovanega in pogrešanega moškega se bo nadaljevalo, ko bodo razmere to ponovno dopuščale …