Jadralni letali trčili nad Bovcem

Oba pilota umrla v razbitinah

Primorski dnevnik, 10. avgust 1990

Prijetno poletno popoldne v Bovcu je v sredo pretrgala vest o letalski nesreči, v kateri sta umrli dve osebi: 42-letni Franko Mlekuž in 19-letni Urban Absec. Prvi je bil domačin, drugi pa iz Domžal.
Umrla sta v razbitinah jadralnih letal, kakih 300 metrov pod vrhom Pirhovca, v hrbtu Polovnika, v sredo okrog 14.30.
Po prvih ugotovitvah poškodb na letalih in tudi po izjavah prič, naj bi letali na višini okrog dva tisoč metrov, nad Polovnikom trčili in se nato zrušili na severovzhodno pobočje, to je pobočje nad Bovško kotlino, nekje nad Čezsočo.
Priča nesreči je bil pilot tretjega jadralnega letala, medtem ko naj bi zaključno fazo nesreče, strmoglavljenje letal, opazil pilot motornega vlečnega letala, ki je o nesreči tudi takoj obvestil letališče.
Iz Bovca so takoj odšli reševalci z zdravnikom, vendar za ponesrečenca ni bilo več pomoči. Oba sta umrla v razbitinah in je zdravnik lahko samo uradno ugotovil njuno smrt.
Trupli so člani gorske reševalne skupine iz Bovca že v sredo prenesli v dolino, medtem ko so razbitine obeh letal ostale na kraju nesreče, v pričakovanju prihoda Zvezne komisije za civilni letalski promet iz Beograda, ki je včeraj do prvih popoldanskih ur že tudi opravila pregled.
Letali eno je bilo vrste libela club nemške izdelave z razponom kril 15 metrov in je v njem sedel Absec, drugo pa blanik, češke izdelave, z razponom kril 17 metrov, sta strmoglavili približno na višini 1300 metrov, kakih 350 metrov drugo od drugega, pod vrhom 1661 metrov visokega Pirhovca. Razbitine Mlekuževega letala so ležale na jasi, nedaleč stran, na melišču pa razbitine drugega letala.
V teku sta dve preiskavi: sodna in komisije za civilni letalski promet. Sodno vodi preiskovalni sodnik Zoran Sfiligoj v Novi Gorici, ki nam je tudi posredoval prve ugotovitve o nesreči.
V Sloveniji je to letos prva smrtna nesreča z jadralnim letalom, medtem ko jih je bilo v Jugoslaviji že osemnajst.

Glede vzrokov nesreče – za dokončne ugotovitve bo treba seveda počakati na uradni zaključek dela Zvezne komisije se zdi najbolj verjetna človeška napaka. To je da se pilota nista videla. Vremenski pogoji so bili po splošnih ugotovitvah v sredo popoldne zelo ugodni in je torej ta element mogoče izključiti. Pri Posoškem aereoklubu pa smo izvedeli, da sta bili letali razmeroma novi in v dobrem tehničnem stanju. (Na zemljevidu, označeno s krogom, področje, kjer sta strmoglavili letali, po trčenju v zraku).

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja