Asfaltirana najvišja slovenska cesta

Delo, 06. september 2005

Cesta na Mangart

Pridobitev na Mangartu omogoča varnejšo vožnjo in parkiranje – Kdaj organizirani prevozi?

Mangart – Čeprav je cesta na Mangart na odcepu na območju plazišča Stože še vedno v zelo ubogem stanju, je te dni z asfaltom na 1,7 kilometra dolgi pentlji pod vršno kupolo te tretje najvišje, skoraj 2700 metrov visoke slovenske gore dobila nekakšno krono. Asfalt, utrjeno podporje in odtoki voda na vrhu najviše speljane slovenske ceste pomenijo predvsem večjo prometno varnost, več možnosti za parkiranje in lažje vzdrževanje te zahtevne prometnice. Obnova njenega zdaj najbolj kritičnega dela, za silo obnovljenega odcepa ceste na območju plazu, pa bo očitno morala počakati na dan, ko bodo končani predvideni obsežni sanacijski posegi, namenjeni krotenju plazu Stože.

Cesta na Mangart ima status državne turistične ceste. Prometnica, po kateri se v zadnjih letih na leto povprečno pelje po pet tisoč avtomobilov, ni pomembna le za turistične posle v razvojno zadrugo združenih domačinov iz Loga pod Mangartom. Uporabljajo jo tudi gozdarji, lovci in ovčarji z Mangartske planine. Cesta, ki so jo pred drugo svetovno vojno, ko je bila Primorska italijanska, zgradili kot vojaški strateški objekt, slovi kot gradbena mojstrovina in bi lahko brez zadreg imela tudi status tehničnega spomenika. Tudi zato je prav, da Slovenija poskrbi, da v velike strmine in na robove prepadov postavljena prometnica ne propade. Zadnja naložba v utrditev in asfaltiranje zaključne pentlje pod vrhom Mangarta je državo stala 33 milijonov tolarjev.

Razvojna zadruga Log pod Mangartom je od države pridobila koncesijo za parkirišča ob cesti pod vršno kupolo Mangarta in s tem dovoljenje za pobiranje cestnine oziroma parkirnine. Ta letos znaša 700 tolarjev za vozilo. Izkupiček, ki je bil to poletje zaradi slabega vremena bolj klavrn, je pomemben vir sredstev za vzdrževanje ceste. Ko proti poletju cesto odprejo za promet, se na njej začne gneča, le avtobusov po plazu zaradi težke prevoznosti odseka ni več srečati. »Že nekaj časa razmišljamo, da bi na Mangart vozili turiste z organiziranimi prevozi. O tem smo se dogovarjali tudi s TNP. Že letos smo nameravali narediti preizkus z dnevi brez motornega prometa, vendar ga zaradi menjav v vodstvu uprave TNP nismo izpeljali. Poleg tega cesta ni lokalna in ni v upravljanju naše zadruge,« je povedal vodja razvojne zadruge iz Loga pod Mangartom Žarko Mlekuž.

Katja Roš

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja