50-letnica TK Skala
2. februarja 1971 bo minilo 50 let odkar so ustanovili »Turistovski klub Skala«, ki je bil v obdobju pred II. svetovno vojno glavni nosilec alpinizma na Slovenskem. Ustanovitvi kluba je botrovala težnja mladih, da bi po vzoru drugih alpskih narodov tudi pri nas razvili alpinizem, ki mu tedanji odbor SPD ni bil posebno naklonjen. Gojili so številne aktivnosti: alpinizem, smučanje, markirali so planinske poti in gradili bivake, uspešno so se uveljavljali na področju planinske fotografije in filma (posneli so prvi slovenski celovečerni film (V kraljevstvu Zlatoroga), izdajali knjige (Pomen in razvoj alpinizma, Naš alpinizem) imeli lastno reševalno skupino in podružnici kluba na Jesenicah in v Celju. Organizirali pa so tudi prve alpinistične tečaje in odprave v tuje gore.
UO Planinske zveze Slovenije je na zadnji seji sklenil da bo v počastitev 50-letnice ustanovitve TK Skala februarja prihodnje leto pripravil slovesno akademijo v kino Komuna.
Ugodne ocene
Odkar je pisarna PZS razposlala vodnik »Plezalni vzponi« – Vzhodne Julijske Alpe« vsem naročnikom so bile izrečene o njem že številne pohvale, pa tudi kritike. Med kritikami so na prvem mestu pripombe na barvo papirja, nekatere slabe fotografije in deloma tudi na vezavo. Med pohvalami pa navedimo le izvleček iz okrožnice, ki jo je komisija za alpinizem PZS razposlala AO: »Vodnik je doslej najpopolnejši pregled plezalnih smeri v Vzhodnih Julijskih Alpah. Opozarjamo na to, da je bilo sestavljanje vodnika v naših razmerah izredno težavno delo, ki je terjalo mnogo časa za zbiranje podatkov, opisov ter druge dokumentacije. Zato gre avtorjem knjižice vse priznanje za kvalitetno delo. Komisija za alpinizem končuje to sporočilo z zahvalo in čestitkami uredniškemu odboru«.
Akademska smer v Dinari
Janez Dornik, Janez Gradišar in Gregor Rupnik so v nedeljo 29. novembra preplezali novo smer v jugozahodni steni Dinare (1821 m), imenovali pa so jo »Akademska« (300 m, IV, 5 h). Dostop do stene je iz Kijeva, 39 km oddaljenega od Knina.
Zbor alpinistov
Zbor alpinistov bo v soboto 19. t. m. ob 17. uri v Porentovem domu v Kranjski gori. Na programu bo poročilo načelnika, razdelitev knjižnih nagrad 15 uspešnim in perspektivnim mladim plezalcem ter nagraditev avtorjev skript »Inštruktor alpinizma«, podelitev častnih znakov PZS in znaka najboljšega smučarja-alpinista, predaja vrvi AO Mežica in razprava. Po večerji bo predavanje Aleša Kunaverja »Gorstva sveta« ter prikaz diapozitivov iz Hindkuša, Troltindema, Mrtvaškega prta, Matterhorna in Trioleta.
Na zboru alpinistov bo komisija za alpinizem sprejemala tudi naročila za kline (okvirna cena, 3.- din za kos) za nakup pa bodo navoljo najnovejše knjige Planinske založbe PZS.
Sodelovanje z ornitologi
Dolfi Rotovnik poroča iz Danske o zanimivi akciji, v kateri alpinisti sodelujejo z ornitološkim zavodom. Na stenah iz krede v Mons Klintu blizu Kopenhagna gnezdijo zadnji sokoli v Skandinaviji. Toda razni »ljubitelji«, ki prihajajo največ iz Nemčije, na debelo kradejo jajca in nevarnost je, da bodo sokoli povsem iztrebljeni. Da bi jih zaščitili, bodo alpinisti v mehko kamenino (v njih imajo tudi odlične terene za trening ledne tehnike in plezanja z derezami) izdolbli jame za gnezda, do katerih turisti ne bodo mogli.
Pismene naloge
Letos so sprejeli v AO Jesenice 14 novih članov. Bolj kot število pa je zanimivo, da so morali pred sprejemom napisati posebne naloge o Klementu Jugu, Jakobu Aljažu, Joži Čopu, treh Zadnjih problemih Alp, varovanju in tehniki plezanja itd.
Alpinismus 12/70
V zadnji številki znane nemške alpinistične revije so kar štirje prispevki o naši dejavnosti, v širšem sestavku »Skitest 70« so zelo ugodno ocenili Elanove smuči Gardena RSL, med alpinističnimi novicami pa so omenjeni vzponi odprav na Norveško in v Hindukuš ter ponovitev »Mrtvaškega prta«.
Računajo na Everest
V Pragi so objavili sedemletni načrt alpinistične aktivnosti. V njem najdemo veliko zanimivosti, največ seveda med cilji alpinističnih odprav. Izmed številnih velja omeniti le dva: ponovitev odprave Nanga Parbat leta 1971 (spet pod vodstvom Ivana Galfiya) ter odpravo na Everest leta 1977.
Vrhovi okrog doline Mandaras
V soboto ob 19.20 bo na televiziji v okviru oddaje »S kamero po svetu« prva izmed treh nadaljevank o letošnji odpravi v Hindukuš.
Lavinska konferenca
Če se bodo uresničila prizadevanja komisije za GRS, bo prihodnje leto v Sloveniji posebna lavinska konferenca mednarodne reševalne federacije IKAR. Konferenca ne bi bila pomembna le za našo planinsko organizacijo, temveč tudi za slovenski turizem, ki je še vedno brez prepotrebne lavinske službe.
Franci Savenc