Novice s Hindukuša
Odprave, ki so skupaj z II. jugoslovansko alpinistično odpravo, delovale v začetku doline Vachan, so imele po dosedanjih podatkih bolj malo sreče. Francozom, katerih namen je bil vzpon na 7060 m visoki Langar, niso uspeli zaradi globokega snega in pomanjkanja ljudi. Dunajska alpinistična odprava, ki se je vzpenjala na Nošak (7398 m) je imela težave z zmrzlinami. Del moštva je namreč sestopil v Quazi Deh, nakar so se odpeljali v Faisabad po zdravnika, s katerim so se vrnili pod goro. Avstrijska odprava »Exploration 70« se je utaborila v zaselku Warg, od koder so odhajali na študijska potovanja. Po odhodu naših alpinistov so štirje odšli za šest dni tudi v dolino Mandaras, kjer so se mudili naši. Njihov cilj je bilo snemanje in kartografiranje.
In še podatek iz knjige »Zemljepis velehor« (dr. Arnošt Černik). Na Kikmikhanu (Kišmi Khan, 7200 m) sta prva stopila 27. junija 1963 S. Kutschera in W. Pongratz. Na Koh e Nadir Shahu (Nadir Šach, 7125 m) pa so bili prvič uspešni 27. avgusta 1962 J. Dobrogowski, A. Gasiorowski in J. Mitkiewicz. Podatkov o vzponu na vrh Naser Chorrau Cuka (6588 m) avtor ne navaja.
Osem dni v steni
Bortolo Fontana in Livio Zanrosso sta rešila še en »poslednji problem« Dolomitov. 22. avgusta, po sedmih bivakih in osmih dneh plezanja sta izstopila na vrh Punta Saraute v ostenju Marmolade. Jugovzhodna stena, preko katere sta izpeljala drzno direttissimo, je visoka okoli 600 m in mestoma dokaj krušljiva. Smer sta ocenila s VI in VI+, velja pa pripomniti še to, da sta imela skoraj teden dni slabega vremena in da sta zadnje tri dni ostala še brez hrane.
Bivaki
Jeseničani so se odločili zopet za svojstveno akcijo – urejanja bivakov in njih pripravo za zimo. Kot je znano, jih imajo daleč največ na oskrbi (bivak I v Veliki Dnini, bivak II pod Rokavi, bivak III za Akom, bivak IV na Rušju, zavetišče železarjev na Zadnjem Voglu in Lipovčevo kočo v Martuljku) in zato ne bi bilo na odmet, če bi jim priskočil na pomoč, še kak odsek ali pa vsaj posameznik, še posebno velja to za one, ki imajo letos pozimi v načrtu kake vzpone, pri katerih bodo koristili bivake.
Najvišja vzpetina
Vrh z največjo višino, merjeno z morske gladine, je vsem poznan, čeprav niti ne tako dolgo! Komaj leta 1852 je eden od uradnikov Survey of India, na osnovi merjenj v letih 1849-1850 izračunal, da je Peak 15 najvišji vrh zemeljske krogle. Leta 1956 so ga krstili za Mount Everest (8847 m), po direktorju, ki je v letih od 1823 do 1843 načeloval uradu. Manj pa je poznano da je najvišja vzpetina pravzaprav na Havajih. Vrh Mauna Kea (4205 m) se namreč z morskega dna dviga 9100 m visoko.
Najgloblja raziskana jama
Najgloblja doslej odkrita jama leži na meji med Francijo in Španijo (Goutle de la Pierre Saint-Martin) in je globoka 1152 m. Za njo je Goutfre Berger (1122 m) v Franciji, kjer je tudi tretja po globini – Reseau Trombe, 930 m. Po drugi verziji, pa so tretjo najglobljo jamo pred kratkim raziskali tržaški jamarji (912 m – Gortana).
La solimana
20. avgusta letos, po drugem poskusu sta Italijan Mario Bignami in perujski gorski vodnik Julian Blanco opravila prvenstveni vzpon na vrh La Solimana (6200 m) v Peruju. V kolikor je višina točna, je bil to eden poslednjih deviških šestisočakov v Andih.
Anapurna 68
V soboto ob 19.20 bo na TV v okviru oddaje »S kamero po svetu« prvi del filma o III. JAHO. Drugi del bo na sporedu dan pred »Dnevom planincev«.
Nakup klinov in vrvi
Komisija za alpinizem se je odločila, da naroči izdelavo sekalnega orodja za izdelavo klinov in tudi že prvo količino (5000 kosov). S tem pa bi bilo zadovoljivo rešeno le vprašanje plezalnih klinov, ne pa tudi vrvi. Za te se bodo poskusili dogovoriti s podjetjem »Yulon«, ki je že pripravil poskusne vzorce. Te so preskusili na Hindukušu in Himalaji ter na nosilnost. Potrebno bo povečati trdnost, kar bi morda lahko rešili z nakupom kvalitetnejših vlaken.
Navodilo za vas
Komisija za GRS pri PZS je pripravila lično izdelano stensko navodilo, kako je potrebno postopati v primeru nesreče oziroma nezgode v gorah. Navodila v polivinilastih ovitkih naj bi visela povsod tam, koder se zadržujejo planinci. Torej v planinskih domovih in zavetiščih, na žičnicah in ponekod v izhodiščih. Velja tudi pripomniti, da ima v novem telefonskem imeniku štev. 92 (za vso Slovenijo) novo formulacijo: prijava nesreč, kaznivih dejanj ter gorskih nesreč.
Franci Savenc