Gorska reševalna služba Bohinj
8/2025 – 12.3.2025
Ob 23:15 smo bili obveščeni, da je padel občan na planini Uskovnica in si poškodoval nogo. Gorski reševalci GRS Bohinj smo poškodovanega oskrbeli, ga s terenskim vozilom prepeljali do vozila NMP in ga predali v nadaljnjo oskrbo.
Napoved za Slovenijo
Ponoči bo zmerno do pretežno oblačno, na zahodu bo občasno rahlo deževalo.
Danes (sreda) bo večinoma oblačno, predvsem v zahodni, južni in osrednji Sloveniji bo občasno deževalo. Pihal bo jugozahodni veter, ob morju jugo. Jutranje temperature bodo od 7 do 11, v alpskih dolinah okoli 3, najvišje dnevne od 12 do 17, na severozahodu okoli 9 °C.
Vreme v gorah
Danes bo oblačno in megleno s padavinami. Meja sneženja bo na nadmorski višini okoli 1500 m. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter. Temperatura na 1500 m bo okoli 2, na 2500 m okoli -4 °C.
Napoved za sosednje pokrajine
Danes bo spremenljivo do pretežno oblačno. Zlasti v hribovitem svetu Furlanije-Julijske krajine in na severu Hrvaške se bodo pojavljale plohe. Pihal bo jugozahodni veter.
Danes bo v krajih zahodno od nas in ob severnem Jadranu oblačno in deževno. Pihal bo zmeren jugo. V krajih vzhodno od nas bo prevladovalo suho in vetrovno vreme z nekaj sonca.
Obeti
V noči na četrtek se bo dež prehodno razširil nad vso Slovenijo.
V četrtek bo spremenljivo oblačno, več sonca bo v vzhodnih krajih. Predvsem v hribovitem svetu zahodne Slovenije bo občasno deževalo. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter.
V petek zjutraj se bodo padavine na zahodu okrepile in se dopoldne razširile nad vso Slovenijo. Ob morju bo pihal okrepljen jugo.
V soboto bo pretežno oblačno, padavine bodo oslabele. Nekoliko hladneje bo.
Opozorila
Dodatnega opozorila ni.
Napoved za pohodnike, gornike …
Ta teden pohode nad gozdno mejo odsvetujemo. Do četrtka se bo dalo s pelerino v nahrbtniku izpeljati kakšen krajši pohod po hribovjih vzhodne Slovenije, kjer pa nas bo tudi spremljal občasno okrepljen jugozahodni veter. Če pa se kdo tudi v takih neprijetnih in nevarnih razmerah ne more upreti pohodu v gore, naj pred odhodom vseeno preveri še plazovne razmere.
Nevarnost snežnih plazov
Plazovni bilten ARSO – meteo.si
Datum objave: ponedeljek, 10. 3. 2025, 10:29
Naslednja objava: četrtek, 13. 3. 2025
Opis stanja in napoved (ponedeljek, 10. 3. 2025)
Podatki o snežni odeji
J. in z. Julijci
2000 m od 100 do 200 cm
1000 m
Osr. Julijci
2000 m od 80 do 170 cm
1000 m
Kam.-Sav. Alpe
2000 m od 60 do 150 cm
1000 m
Ostala območja
do 10
Splošna stopnja nevarnosti – ponedeljek, 10. 3. 2025
Nevarnost je 3. stopnje po evropski petstopenjski lestvici – ZNATNA.
Glavni problem: šibke plasti, moker sneg, napihan sneg
Vzorec nevarnosti: Dež
Ocena tveganja
Nevarnost snežnih plazov je nad višino 1800 m ZNATNA, 3. stopnje, nižje pa ZMERNA, 2. stopnje. V visokogorju bodo z jugozahodnim vetrom nastali novi snežni zameti, kjer bo mogoče ob majhni obremenitvi sprožiti plaz suhega sprijetega snega. Trdožive šibke plasti, ki so skrite v starem snegu, še naprej ostajajo grožnja; dodatna obtežba novih padavin in napihanega snega jih bo ponekod preobremenila, spontano se bodo prožili srednje veliki in veliki plazovi suhega sprijetega snega. Pod 1800 m se bodo zaradi odjuge z dežjem prožili plazovi mokrega nesprijetega snega. Vsem grožnjam preteklih dni se ta teden pridružuje še zmanjšanje stabilnosti zaradi odjuge z dežjem, razmere bodo neugodne in zelo spremenljive, zahtevne.
Snežne razmere
Ob toplem vremenu se je snežna odeja na prisojah pospešeno preobražala in talila, izrazite prisoje so ponekod povsem kopne do višine 1800 m. Noč na ponedeljek je bila topla in vlažna, sneg je pomrznil le nad približno 1800 m. Nižje je na prisojah in osojah sneg ostal moker, sedaj pa ga moči še dež. Višje je sneg na prisojah osrenjen, na osojah še vedno suh.
Predviden razvoj vremena
Danes, v ponedeljek, bo večinoma oblačno s padavinami, ki bodo do srede dneva prešle državo. Ob koncu bodo padavine konvektivnega značaja, plohe in lahko tudi kakšna nevihta. Snežilo bo nad 2000 m, ob močnejših padavinah tudi nekoliko nižje. Nad 2000 m bo v Južnih in Zahodnih Julijskih Alpah padlo do 30 cm snega, drugod do 20 cm. Po koncu padavin, popoldne, se bo okrepil jugozahodnik; na primorski strani alpsko-dinarske pregrade bo ostalo oblačno, na celinski strani pa se bo oblačnost popoldne in zvečer trgala. V noči na torek se bo razjasnilo, ostalo bo le nekaj prosojne visoke oblačnosti, veter se bo do jutra umiril. V torek zjutraj se bo ob ponovni krepitvi jugozahodnika pooblačilo, v Julijskih Alpah bodo občasne padavine. V sredo in četrtek bo oblačno in megleno, na zahodu bo večino časa deževalo, nad 1800 m snežilo. Do petka zjutraj bo nad 1800 m padlo še okoli 30 cm snega, v Zahodnih in Južnih Julijskih Alpah lahko tudi več kot 50 cm. Temperatura bo vse dni podobna, na 1500 m +3 °C, na 2000 m okoli 0 °C.
Tendenca snežnih razmer
Pod približno 1800 m se bodo zaradi dežja danes, v ponedeljek, spontano prožili plazovi mokrega nesprijetega snega, lahko tudi kakšen zdrsni plaz. Snežno odejo bo ponekod premočilo do tal. V visokogorju razmere ostajajo zimske. Nov sneg se bo predvidoma dobro sprijel s podlago, manj stabilen bo sneg v svežih zametih, ki jih bo zgradil jugozahodnik. Tam se bo manjši plaz suhega sprijetega snega lahko sprožil že ob majhni dodatni obremenitvi. V noči na torek bo površina mokre snežne odeje pomrznila in se prehodno stabilizirala – do naslednjega dežja v torek zvečer. Ob padavinah v sredo in četrtek se bo spet povečala verjetnost spontanega proženja plazov mokrega nesprijetega snega pod 1800 m. Nad mejo sneženja bodo nastali novi snežni zameti. Trdožive šibke plasti osreženih zrn in globinskega sreža bodo v visokogorju ostale tudi po poslabšanju; ker bodo zakopane globlje pod površino snežne odeje (50-80 cm), jih bo še težje preobremeniti, vendar pa bo ob morebitni preobremenitvi plaz zato še globlji, večji. Ob padavinah in vetrnem nanašanju snega danes, v ponedeljek, in nato v sredo in četrtek bo marsikje prišlo do naravne preobremenitve teh šibkih plasti, zato je v visokogorju pričakovati spontano proženje srednje velikih in velikih plazov suhega sprijetega snega. Preobremenitev globoke šibke plasti lahko povzroči tudi pritisk, ki se pojavi ob sprožitvi manjšega plitvega kložastega plazu, zato bo možno verižno proženje plazov. Taka struktura snežne odeje ni značilna za običajne zime v naših gorah, zato obiskovalci gora z njo nimamo veliko izkušenj. Nujno je izvajanje ukrepov, s katerimi zmanjšamo obremenitev snežne odeje ob prečkanju, še posebno na strmih pobočjih, v bližini grebenov, ob iztekih grap in pod stenami.
