Bilten – 09.03.2025

Vremenska napoved

Napoved za Slovenijo
Ponoči bo jasno. Zjutraj bo nekaj oblačnosti predvsem na severovzhodu. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 3, ob morju okoli 5 °C.
Danes (nedelja) bo precej jasno. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 14 do 21 °C.

Vreme v gorah
Danes bo delno jasno, proti večeru se bo oblačnost povečala, posamezni vrhovi bodo v megli. Jugozahodni veter se bo čez dan krepil. Sredi dneva bo temperatura na 1500 m okoli 4, na 2500 pa okoli -2 °C.

Napoved za sosednje pokrajine
Ponoči bo večinoma jasno.
Danes bo sprva še precej jasno, proti večeru se bo v krajih južno in zahodno od nas oblačnost povečala, deževalo bo. Pihal bo jugozahodnik.

Obeti
V noči na ponedeljek se bo od zahoda pooblačilo. V ponedeljek bo pretežno oblačno. Dež se bo od zahoda širil po celi Sloveniji ter hkrati slabel. Še bo pihal jugozahodni veter, ob morju jugo.
V torek bo zmerno do pretežno oblačno. Na zahodu bodo možne manjše padavine.
V sredo bo oblačno, padavine se bodo od zahode širile proti notranjosti, na skrajnem severovzhodu bo verjetno ostalo suho.

Opozorila
Dodatnega opozorila ni.

Napoved za pohodnike, gornike …
V nedeljo bi se raje izognili hribom Severne Primorske in južnim obronkom Julijcev, tam se bodo popoldne začeli nabirati oblaki. V ponedeljek dopoldne bi se še dalo pred dežjem izpeljati kakšen krajši pohod v vzhodni Sloveniji. Na višje ležeča območja se podajmo le s primerno zimsko opremo. V sončnih dneh ne pozabimo na zaščito pred soncem, UV indeks je v gorah že 4. Svetujemo, da pred odhodom v gore preverite tudi plazovne razmere. Varen korak in srečno!

Nevarnost snežnih plazov

Plazovni bilten ARSO – meteo.si

Datum objave: petek, 7. 3. 2025, 14:09
Naslednja objava: ponedeljek, 10. 3. 2025
Opis stanja in napoved (petek, 7. 3. 2025)

Podatki o snežni odeji

J. in z. Julijci
2000 m od 100 do 200 cm
1000 m

Osr. Julijci
2000 m od 80 do 170 cm
1000 m

Kam.-Sav. Alpe
2000 m od 60 do 150 cm
1000 m

Ostala območja
do 10

Splošna stopnja nevarnosti – petek, 7. 3. 2025
Nevarnost je 2. stopnje po evropski petstopenjski lestvici – ZMERNA.
Glavni problem: šibke plasti, moker sneg
Vzorec nevarnosti: Pomladanska situacija

Ocena tveganja
Nevarnost snežnih plazov je nad višino 1700 m ZMERNA, 2. stopnje, nižje pa MAJHNA, 1. stopnje. Na prisojnih pobočjih se verjetnost proženja plazov poveča tekom dneva. Plaz mokrega nesprijetega snega se lahko sproži zaradi naravnega vzroka ali majhne dodatne obremenitve. Na osojnih pobočjih še vztraja trdoživa šibka plast, ki je skrita pod suhim snegom; ob veliki dodatni obremenitvi se lahko sproži globok in obširen plaz suhega sprijetega snega. Posebno na strmih pobočjih je nujno izvajanje ukrepov za zmanjšanje dodatne obremenitve. Na območjih, kjer je sneg spihan, je podlaga trda in poledenela, tam je povečana verjetnost zdrsa.

Snežne razmere
Ob toplem vremenu zadnjih dni se je snežna odeja na prisojah pospešeno preobražala in talila. Izrazite prisoje so ponekod povsem kopne do višine 1800 m. Sneg je osrenjen, površina snežne odeje se spreminja v značilnih spomladanskih dnevnih ciklih: popoldne pomrzne, zjutraj se prične mehčati, sredi dneva je najbolj mehka, popoldne prične zmrzovati. Na najbolj izrazitih prisojah pomrznjeni sneg drži našo težo, na manj izrazitih se še skorjasto predira. Na prisojah se verjetnost naravnega in človeškega proženja plazov tekom dneva izrazito spreminja in je zjutraj zelo majhna, dopoldne nekoliko povečana, sredi dneva in popoldne pa največja. Plaz mokrega nesprijetega snega se lahko sproži sam ali zaradi smučarja, ki odrine zgornje omehčane plasti. Na osojah je sneg ostal suh, rahel, zelo ugoden za smuko, brez smuči se predira. Kljub navidezno ugodnim razmeram snežna odeja ni zelo stabilna: 30-50 cm pod površino je v večjem delu našega visokogorja trdoživa šibka plast osreženih zrn in globinskega sreža. Ob gibanju – smučanju ali hoji – te šibke plasti večinoma ne bomo preobremenili, če pa do tega pride, je plaz suhega sprijetega snega lahko globok in obširen, velik. Taka struktura snežne odeje ni značilna za običajne zime v naših gorah, zato obiskovalci gora z njo nimamo veliko izkušenj. Nujno je izvajanje ukrepov, s katerimi zmanjšamo obremenitev snežne odeje ob prečkanju, še posebno na strmih pobočjih, v bližini grebenov, ob iztekih grap in pod stenami.

Predviden razvoj vremena
Danes, v petek, se bo nadaljevalo podobno toplo in sončno vreme kot v preteklih dneh. V soboto bo delno jasno, čez dan se bo v višinah pojavljala koprenasta oblačnost. Pihal bo šibak južni do jugozahodni veter. Sredi dneva bo temperatura na 1500 m okoli 6 °C, na 2500 pa okoli -1 °C. V nedeljo bo čez dan precej jasno. Zapihal bo jugozahodni veter. V noči na ponedeljek se bo od zahoda pooblačilo. V ponedeljek bo pretežno oblačno, v gorah se bodo pojavljale padavine. Meja sneženja bo visoko, na višini okoli 2000 m. V Julijcih lahko zapade do okoli 20 cm novega snega.

Tendenca snežnih razmer
Do nedelje se bo snežna odeja na prisojah preobražala podobno kot v zadnjih dneh, zaradi koprenaste oblačnosti bo v soboto spomladanski dnevni cikel nekoliko manj izrazit. Na osojah bo trdoživa šibka plast še vztrajala. Prihodnji teden bo v gorah oblačno s padavinami, meja sneženja bo visoko. V visokogorju Julijcev lahko v ponedeljek zapade do okoli 20 cm novega snega.

Spletna kamera Kredarica

Kamera Triglavski ledenik

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja